Na základně pro chov kuřat Silkie ve vesnici Tchien-tchaj-šan ve městě Čch‘-šuej v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou je každý kurník vybaven kamerou pro sledování v reálném čase a každé kuře je vybaveno mikrozařízením.
Tato technologie umožňuje chovatelům sledovat každodenní kroky kuřat a identifikovat nemocná kuřata. Kromě toho mohou senzory instalované podél plotů kurníků monitorovat hrozby predátorů a odhalovat případná strukturální poškození.
»Umělá inteligence (AI) výrazně zlepšila úroveň chovu našich kuřat Silkie,« uvedl Sü Čchi-jung, který řídí chovnou základnu.
Podle Süa zdravá kuřata Silkie obvykle udělají 10 000 až 20 000 kroků denně. Pokud systém zjistí, že kuře ujde méně než 1000 kroků, signalizuje možnost onemocnění a personál okamžitě zasáhne.
S rychlým rozvojem digitálních technologií posílila umělá inteligence v Kuej-čou, kde je 92,5 % půdy hornaté nebo kopcovité, zemědělství o přesnost řízenou daty a zvýšila jeho efektivitu.
V dubnu 2023 tým vytvořený společností Tencent Cloud a třídou Tencent Univerzity v Šen-čenu společně zavedl na základně inteligentní systém chovu kuřat Silkie, který využívá technologie AI a cloudové platformy.
Díky tomuto systému tým zmírnil problémy, jako je zachycení nemocí a invaze divokých zvířat – během krátké doby zvýšil produktivitu základny o 30 %.
Společnost Tencent Cloud a třída Tencent na univerzitě v Šen-čenu navíc spolupracují s univerzitou v Kuej-čou a dalšími institucemi na vývoji velkého jazykového modelu pro drůbežářský průmysl.
Tento systém řízený umělou inteligencí bude sloužit jako virtuální asistent, který pomůže chovatelům řešit problémy, s nimiž se potýkají při chovu kuřat Silkie.
»Od loňského roku jsme prodali 100 000 kuřat Silkie a 300 000 vajec a poptávka stále převyšuje nabídku,« poznamenal Süa dodal, že spolupracuje s místní vládou, aby povzbudil více zemědělců k chovu kuřat řízenému umělou inteligencí.
Tento přechod od tradičního chovu založeného na zkušenostech k metodám řízeným daty v chovu drůbeže není ojedinělým případem. Ve městě Cchao-chaj v provincii Kuej-čou vyvinula společnost Zhongken Potato Industry Co., Ltd. platformu »5G + digitální zemědělství« pro digitalizaci a automatizaci procesů šlechtění brambor.
Na digitální základně společnosti pro kultivaci brambor jsou teploty a úroveň vlhkosti ve sklenících monitorovány v reálném čase, zatímco zavlažovací systém je řízen automaticky.
Infračervené senzory na základně navíc dokáží odhalit potenciální napadení škůdci, snížit riziko rozsáhlých škod na plodinách a zajistit stabilní růst sazenic v kontrolovaném prostředí.
»Založili jsme šlechtitelské centrum pro produkci prvotřídního sadby brambor. V minulosti mohli zemědělci sklidit maximálně jednu tunu brambor na mu (asi 0,07 hektaru). Díky vylepšeným odrůdám sadby, které jsme vyvinuli, se nyní výnosy zvýšily na dvě až tři tuny na mu,« uvedl Li Ž‘-jü, generální ředitel společnosti Zhongken Potato Industry Co., Ltd.
(Xinhua)