Čína zveřejnila národní středně a dlouhodobý rozvojový program pro vesmírnou vědu na období 2024–2050, který bude řídit plánování vesmírných misí a výzkumu v zemi. Tento program, první svého druhu na národní úrovni, byl společně vydán Čínskou akademií věd (CAS), Čínskou národní vesmírnou správou a Čínskou agenturou pro pilotované kosmické lety na tiskové konferenci, kterou uspořádal Úřad pro informace Státní rady.
Program vymezuje rozvojové cíle čínské vesmírné vědy, včetně 17 prioritních oblastí v rámci pěti klíčových vědeckých témat, a také třífázovou cestovní mapu.
Pět klíčových vědeckých témat zahrnuje extrémní vesmír, prostorově-časové vlnění, panoramatický pohled na slunce a Zemi, obyvatelné planety a biologické a fyzikální vědy ve vesmíru. Viceprezident CAS Ding Chibiao uvedl, že téma extrémního vesmíru se zaměřuje na zkoumání původu a vývoje vesmíru a odhalení fyzikálních zákonů za extrémních kosmických podmínek. Prioritní oblasti zahrnují temnou hmotu, extrémní vesmír, původ a vývoj vesmíru a detekci baryonické hmoty ve vesmíru.
Téma prostorově-časového vlnění se soustředí na detekci gravitačních vln středních a nízkých frekvencí a primordiálních gravitačních vln s cílem odhalit povahu gravitace a prostoru-času. Prioritní oblastí v rámci tohoto tématu je detekce gravitačních vln ze systému umělých satelitů.
Téma panoramatického pohledu na slunce a Zemi zahrnuje zkoumání slunce, Země a heliosféry s cílem odhalit fyzikální procesy a zákony, které řídí složité interakce v systému slunce a Země. Prioritní oblasti zahrnují cyklické systémy Země, komplexní pozorování Země a Měsíce, pozorování kosmického počasí, trojrozměrné zkoumání slunce a heliosféry.
Vědci také prozkoumají obyvatelnost nebeských těles v sluneční soustavě a exoplanet, stejně jako pátrání po mimozemském životě. Klíčové oblasti v tomto tématu zahrnují udržitelný rozvoj, původ a vývoj sluneční soustavy, charakterizaci planetárních atmosfér, pátrání po mimozemském životě a detekci exoplanet.
Téma biologických a fyzikálních věd ve vesmíru usiluje o odhalení zákonů pohybu hmoty a životních aktivit za podmínek ve vesmíru, aby se prohloubilo porozumění základní fyzice, jako je kvantová mechanika a obecná relativita. Prioritní oblasti zahrnují vědu o mikrogravitaci, kvantovou mechaniku a obecnou relativitu a vědy o životě ve vesmíru.
Program také vymezuje roadmapu pro rozvoj vesmírné vědy v Číně do roku 2050.
V první fázi, vedoucí do roku 2027, se Čína zaměří na provoz vesmírné stanice, implementaci projektu pilotované lunární expedice a čtvrtou fázi svého lunárního výzkumného programu, stejně jako na projekt planetárního výzkumu. V tomto období bude schváleno pět až osm misí vědeckých satelitů.
Mezinárodní lunární výzkumná stanice, kterou iniciovala Čína, bude postavena během druhé fáze od roku 2028 do 2035 a v tomto období bude provedeno přibližně 15 vědeckých satelitních misí.
Ve třetí fázi od roku 2036 do 2050 Čína plánuje zahájit více než 30 misí vesmírné vědy.
(Xinhua)