Čína ve čtvrtek vypustila z vesmírného střediska pro vypouštění družic v Ťiou-čchüanu na severozápadě Číny pilotovanou kosmickou loď Šen-čou-17. Nosná raketa Dlouhý pochod-2F, která nese kosmickou loď Šen-čou-17 se třemi čínskými astronauty, tzv. taikonauty, na palubě, odstartovala v 11.14 pekingského času (5.14 našeho času). Přibližně 10 minut po startu se kosmická loď oddělila od rakety a vstoupila na předem určenou oběžnou dráhu s posádkou v dobrém stavu, což znamená, že start byl zcela úspěšný, oznámila Čínská agentura pro pilotované lety (CMSA). Jedná se o 30. letovou misi čínského pilotovaného kosmického programu, z nichž všechny jsou úspěšné, a 12. pilotovanou misi programu.
Ilustrace sestavy čínské vesmírné stanice sestávající ze tří modulů a tří kosmických lodí. FOTO – CMSA
Vesmírná loď provede automatické spojení s čínskou vesmírnou stanicí, přičemž vznikne kombinace tří modulů a tří vesmírných lodí.
Sestava kosmické stanice se již dostala na spojovací dráhu a je ve výborném provozním stavu, připravena na spojení s kosmickou lodí Šen-čou-17.
Slavnostní ceremoniál k odletu posádky lodi Šen-čou-17, který se konal 26. října 2023 ve středisku pro vypouštění družic Ťiou-čchüan. FOTO – CFP
Ve čtvrtek ráno se ve startovním středisku konal slavnostní ceremoniál vyslání posádky Šen-čou-17. Posádka Šen-čou-17, jejímiž veliteli jsou Tchang Chung-po a operátory Tchang Šen-ťie a Ťiang Sin-lin, má na oběžné dráze zůstat přibližně šest měsíců.
Tchang, kapitán posádky, bude prvním taikonautem, který se na čínskou vesmírnou stanici vrátí, neboť se v roce 2021 zúčastnil mise Šen-čou-12, která byla první misí s posádkou během výstavby čínské vesmírné stanice.
Zároveň stanovil nový rekord v nejkratším intervalu mezi dvěma vesmírnými lety taikonautů.
Posádka Šen-čou-17 bude plnit řadu úkolů, včetně testů kosmických vědeckých a aplikačních nákladů na oběžné dráze, mimoprostorových aktivit, instalace mimoprostorových nákladů a údržby kosmické stanice.
Mezitím budou pokračovat ve vyhodnocování funkčnosti sestavy kosmické stanice, získávat cenné údaje a zkušenosti s provozem kosmické stanice a hodnotit koordinaci a kompatibilitu pozemních podpůrných středisek při provádění úkolů spojených s provozem a řízením kosmické stanice s cílem dále zvýšit efektivitu provozu a schopnost zvládání poruch kosmické stanice.
Posádka Šen-čou-16 na oběžné dráze sleduje přímý přenos startu Šen-čou-17. FOTO – CMG
Trojici přivítá posádka Šen-čou-16 a provede s ní třetí rotaci na oběžné dráze. Posádka Šen-čou-16 se podle CMSA vrátí na místo přistání v poušti Gobi v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko 31. října.
První experimentální údržba mimo stanici
Posádka Šen-čou-17 bude podle CMSA poprvé plnit »velmi náročný úkol«: mimostaniční experimentální údržbu. »Mimo vesmírnou stanici se vyskytnou drobné oděrky způsobené nárazem kosmického smetí. Ačkoli se s takovými škrábanci při projektování počítalo, přesto musíme provádět pravidelnou údržbu, abychom zajistili dlouhodobé používání a životnost vesmírné stanice, podobně jako u automobilů,« řekl Liang Kuo-ču, profesor na Škole astronautiky univerzity v Pej-chanu, pro China Media Group.
Liang poznamenal, že tento úkol s sebou nese potenciální rizika a vyžaduje, aby byli taikonauti připraveni na nouzové zásahy.
Pozvánka pro zahraniční astronauty
Jak uvedla CMSA, Čína zaslala světu pozvánku, v níž vítá země a regiony, které se zavázaly k mírovému využívání vesmíru, ke spolupráci na čínských misích do vesmírných stanic.
To podle Lianga naznačuje, že běžný provoz čínské vesmírné stanice dosáhl velmi vysoké úrovně.
»Hlavním cílem čínského vesmírného programu je mírové využívání vesmíru a průzkum vesmíru je snem celého lidstva. Proto doufáme, že se astronauti z jiných zemí mohou zapojit do naší práce na společném rozvoji vesmírných zdrojů, posílení mezinárodní spolupráce a podpoře rozvoje lidského vesmírného společenství,« řekl Liang.
(pr)
GRAFIKA – CGTN/Yin Yating
Čína jede….