Čína vyzývá k celosvětové spolupráci na misi lunární sondy Čchang-e-8

Čínský národní úřad pro vesmír (CNSA) nabízí možnost mezinárodní spolupráce na užitečných zatíženích, která budou součástí lunární průzkumné mise Čchang-e-8, jejíž start je naplánován na rok 2028.

Podle pondělního sdělení CNSA je mise Čchang-e-8 otevřena všem zemím a mezinárodním organizacím pro spolupráci buď na úrovni mise, systému, nebo jednotlivých zařízení, aby bylo možné dosáhnout dalších významných nových objevů.

CNSA rovněž oznámila výzvu k předkládání nabídek na právě probíhajícím Mezinárodním astronautickém kongresu v ázerbájdžánském Baku.

Mise Čchang-e-8, která je klíčovým projektem čtvrté etapy mise čínských lunárních sond, bude podle CNSA provádět další geologický průzkum a výzkum Měsíce, pozorování Země z Měsíce, analýzu vzorků odebraných na Měsíci a možnosti použití zdrojů, jakož i malý experiment s uzavřeným pozemským ekosystémem na povrchu Měsíce.

Přednost budou mít nabídky mezinárodní spolupráce na úrovni mise zahrnující spolupracující sondu a součinnost mezi dvěma kosmickými sondami.

Preferován je rovněž společný vývoj lunárních robotů schopných základních operací na povrchu Měsíce a další doplňkové vědecké zatížení a vysoce inovativní vědecké projekty.

Přistávací modul sondy Čchang-e-8 nabídne 200 kg užitečného zatížení, ale každý samostatný modul pro spolupráci na úrovni systému a jednotlivých strojů musí mít méně než 100 kg.

Termín pro předložení návrhů na mezinárodní spolupráci se sondou Čchang-e-8 je 31. prosince 2023. Předběžný a konečný výběr bude podle plánu dokončen do dubna, resp. září příštího roku.

Čchang-e-8  bude spolu s Čchang-e-7  tvořit základní model lunární výzkumné stanice. Očekává se, že sonda Čchang-e-7 bude vyslána do vesmíru kolem roku 2026, aby realizovala průzkum zdrojů na jižním pólu Měsíce.

Čína mezitím vyšle kolem roku 2024 k Měsíci sondu Čchang-e-6, která má podle plánu odebrat vzorky z jeho odvrácené strany a která ponese užitečné zatížení z Francie, Itálie, Pákistánu a Evropské kosmické agentury, jež zahrnuje detektor záporných iontů a detektor radonu.

Poslední misí Číny na Měsíc byla sonda Čchang-e-5, která byla vypuštěna v roce 2020. Její sonda získala z přivrácené strany Měsíce celkem 1731 gramů měsíční půdy.

Mezinárodní akademie astronautiky udělila během svého aktuálního kongresu v Baku týmu Čchang-e -5 ocenění za týmové úspěchy v roce 2023. Hlavní konstruktér týmu Chu Chao tam oznámil, že vzorky měsíční půdy budou brzy k dispozici i pro mezinárodní využití při výzkumu.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy