Čína v úterý vypustila pilotovanou vesmírnou loď Šen-čou-16, která vypravuje tři astronauty na pětiměsíční misi na svou kombinovanou vesmírnou stanici.
Podle Čínské agentury pro kosmonautiku (CMSA) odstartovala vesmírná loď na nosné raketě Dlouhý pochod-2F z kosmodromu Jiuquan Satellite Launch Center v severozápadní Číně v 9.31 hodin pekingského času.
Asi 10 minut po startu se Šen-čou-16 oddělila od rakety a vstoupila na určenou oběžnou dráhu. Členové posádky jsou v dobrém stavu a start proběhl naprosto úspěšně, prohlásila CMSA.
Po vstupu na oběžnou dráhu provede loď Šen-čou-16 rychlé automatické spojení s kombinovanou vesmírnou stanicí. Posádka Šen-čou-16 se bude na oběžné dráze střídat s posádkou Šen-čou-15.
Astronauti Šen-čou-16 budou podle plánu provádět na oběžné dráze obsáhlé testy a experimenty v různých oblastech. Očekává se, že se jim podaří dosáhnout špičkových vědeckých výsledků v oblasti studia nových kvantových jevů, vysoce přesných časoprostorových systémů, ověření obecné teorie relativity a původu života.
Posádka ve složení Ťing Chaj-pcheng, Ču Jang-čou a Kuej Chaj-čao se stane přímým svědkem přistání nákladní lodi Tchien-čou-5 a pilotované kosmické lodi Šen-čou-17, jakož i odletu pilotované kosmické lodi Šen-čou-15 a Tchien-čou-5.
Jedná se o první misi s posádkou pro aplikační a vývojovou stanici v Číně a 29. letovou misi od schválení a zahájení pilotovaného kosmického programu země.
Start je rovněž 475. letovou misí nosné rakety řady Dlouhý pochod.
Kombinovaná vesmírná stanice se nyní nachází na oběžné dráze, aby mohlo dojít k připojení. Je v dobrém provozním stavu a připravena na setkání s lodí Šen-čou-16 a vstup její posádky.
Na této kombinované fotografii pořízené 30. května 2023 je zachycena pilotovaná kosmická loď Šen-čou-16 na nosné raketě Dlouhý pochod-2F, která odstartovala z Jiuquan Satellite Launch Center v severozápadní Číně. FOTO – Xinhua/Li Gang
(Xinhua)