Opice s měkkými elektrodovými vlákny implantovanými do mozku ovládala izolovanou robotickou ruku a uchopila jahodu pouhým použitím svých »myšlenek«.
Tento inovativní úspěch v oblasti aplikace čínské technologie rozhraní mezi mozkem a strojem (BMI) byl představen na fóru Čung-kuan-cchun 2024 (ZGC), které se konalo koncem minulého měsíce v Pekingu.
Systém NeuCyber Array BMI, který byl nezávisle vyvinut čínskými vědci, vyplňuje mezeru v oblasti vysoce efektivních technologií BMI v Číně, uvedl Luo Min-min, ředitel Čínského institutu pro výzkum mozku v Pekingu, který systém vyvinul společně s firmou NeuCyber NeuroTech Co., Ltd., a dodal, že tento systém je v současné době nejrozšířenějším systémem v Číně.
S neustálým rozvojem technologií, jako je neurověda, výpočetní elektronika a medicína, se BMI jako hraniční technologie interakce člověka s počítačem v průběhu let stala hlavní silou, která vede nové kolo vědecké a technologické revoluce a průmyslových změn.
Podle odborníků, kteří se zúčastnili fóra ZGC, inovační pokrok v mnoha oborech a technologiích urychluje nástup průmyslu BMI a Čína se stává nejen významným inovačním centrem, ale také cílovým trhem pro technologie BMI.
V současné době se inovace v oblasti BMI technologií používají v přibližně 40 zemích a regionech, přičemž téměř 80 % dosažených výsledků se objevilo v posledním desetiletí, uvedl Ku Siao-sung, akademik z Čínské akademie inženýrství.
Čína patří mezi země s největším počtem vědecko-výzkumných projektů BMI, s velkým rozsahem a rychlým růstem vědecko-výzkumných výstupů a její patentové přihlášky vynálezů zahrnující BMI tvoří podle Kua více než polovinu celosvětového počtu.
»V posledních 20 letech se technologie BMI rychle rozvíjela a oblasti jejího využití se postupně rozšiřují,« uvedl akademik Čao Ťi-cung z Čínské akademie věd.
Technologie BMI, využívaná v této fázi především v lékařství, může přinést nová řešení pro diagnostiku a léčbu onemocnění nervového systému, jako je epilepsie, Parkinsonova choroba, deprese, ochrnutí, mrtvice, Alzheimerova choroba, poruchy spánku a autismus.
Odborníci z odvětví se domnívají, že inovace technologie BMI, rozsáhlé klinické zdroje a obrovská poptávka po léčbě mozkových onemocnění jsou výhodami, které budou hnací silou rozvoje čínského průmyslu BMI.
Profesor Chung Po z univerzity Tsinghua uvedl, že Čína se musí chopit příležitosti zlepšením strategického uspořádání a urychlením inovací technologie BMI, aby podpořila průmyslový rozvoj.
Rozšířené používání technologie BMI znamená obrovský potenciální trh. Podle společnosti McKinsey & Company se jen v oblasti medicíny očekává, že v letech 2030 až 2040 dosáhne potenciální velikost celosvětového trhu s BMI 40 miliard amerických dolarů. Kromě toho má BMI velký potenciál na trzích, jako je zdravotnictví a zábava.
»Technologie BMI má široké perspektivy rozvoje a obrovský tržní potenciál v mnoha odvětvích a je typickým představitelem průmyslových odvětví budoucnosti,« uvedl Ťiang Ťün-čcheng, zástupce ředitele pekingského městského úřadu pro ekonomiku a informační technologie.
Peking, který je celosvětovým inovačním centrem v oblasti vědy a technologií a který je silný v oblasti výzkumu a vývoje BMI, dosáhl v posledních letech významných úspěchů v oblasti analýzy kognitivních principů mozku a výzkumu závažných onemocnění. Vliv a rozsah průmyslu BMI hraje v Číně klíčovou roli.
Peking nedávno vypracoval plán urychlení rozvoje průmyslu BMI. Do roku 2026 chce dosáhnout průlomu v klíčových technologiích BMI a vybudovat řadu špičkových podniků. Do roku 2030 budou v hlavním městě díky samostatně dobře rozvinutému technologickému systému BMI založeny stovky malých a středních podniků zapojených do tohoto odvětví, které vytvoří průmyslový klastr.
Podle plánu Peking posílí integrované inovace klíčových technologií, obohatí nabídku výrobků BMI a vybuduje koordinovaný rozvoj průmyslové ekologie. Bude podporovat demonstrační aplikace BMI v pěti oblastech, a to v medicíně, zdravotnictví, průmyslové bezpečnosti, vzdělávání a sportu a chytrém způsobu života.
(Xinhua)