Čína uvažuje o provedení prvního demonstračního testu obrany proti blízkozemním asteroidům (NEAs), při kterém se sonda přiblíží k asteroidu a bude ho pozorně sledovat předtím, než do něj narazí, aby změnila jeho dráhu kolem roku 2030, uvedl významný odborník na kosmický průmysl.
Čchen Čchi, vedoucí Ústavu systémového výzkumu čínské Laboratoře pro výzkum hlubokého vesmíru, uvedl, že cílem Číny je provést kinetický náraz do asteroidu kolem roku 2030, dosáhnout odklonění jeho dráhy mezi lety 2030 a 2035 a snad získat i schopnost kontrolovat jeho dráhu do roku 2045.
Čínští odborníci na výzkum hlubokého vesmíru, včetně Čchena, představili plán obrany proti NEA během Mezinárodní konference o výzkumu hlubokého vesmíru, kterou pořádala Laboratoř pro výzkum hlubokého vesmíru v Che-feji.
Potenciální dopad blízkozemních asteroidů na Zemi představuje velkou hrozbu pro dlouhodobě udržitelný rozvoj lidstva a výzkum a vývoj obranných technologií je důležitou iniciativou na podporu budování společenství se sdílenou budoucností lidstva ve vesmírném prostoru, dodal Čchen.
V roce 2022 vydal Čínský národní úřad pro vesmír akční plán, který jasně deklaruje podporu monitorovacích, varovných a obranných kapacit v souvislosti s blízkozemními asteroidy.
Na konferenci také Čínská laboratoř pro výzkum hlubokého vesmíru zahájila celosvětovou kampaň, v jejímž rámci žádá o vytvoření celkového plánu, názvu a loga pro první demonstrační test čínské obranné mise NEA a o předložení návrhů pro následující mise.
Podle Čchena čínští odborníci rovněž stanovili několik požadavků na tyto návrhy. Například srážka s asteroidem by neměla představovat hrozbu pro Zemi. Cílový asteroid by neměl být příliš daleko a měl by být pozorovatelný pozemními teleskopy.
»Jsme ochotni široce spolupracovat s našimi mezinárodními partnery na společném vývoji užitečného vybavení, provádění společných globálních pozemních pozorování a sdílení vědeckých aplikačních dat,« dodal Čchen.
(Xinhua)