Chytré hodinky a umělá inteligence pomůžou s arytmií

Britští lékaři upravili chytré hodinky a chytré náramky k provádění dlouhodobých pozorování účinku léků na arytmii na organismus účastníků klinických studií. Měření pomocí těchto zařízení potvrdilo podobnou úroveň účinnosti a bezpečnosti dvou populárních léků na arytmii, informovala Birminghamská univerzita.

»Očekává se, že výskyt arytmie a srdečního selhání se v příštích několika desetiletích celosvětově zdvojnásobí, což způsobí řadu problémů pacientům a také výrazně zvýší náklady na zdravotní péči. Náš experiment ukazuje, že systémy umělé inteligence a nositelná elektronika mohou zlepšit kvalitu péče o zdraví pacientů,« uvedl profesor Deepak Kotecha z Birminghamské univerzity.

K tomuto závěru dospěli vědci v rámci klinické studie RATE-AF zaměřené na studium dlouhodobých účinků dvou populárních léků na fibrilaci síní, digoxinu a jednoho typu beta-blokátoru. Oba léky mají potenciál zlepšit kardiovaskulární zdraví a funkci pacientů s arytmií, ale chybí údaje o tom, jak se jejich účinnost liší v závislosti na závažnosti vedlejších účinků.

Získání takových informací vyžaduje dlouhodobé pozorování změn srdeční funkce, které je obtížné a nákladné získat v laboratoři. Aby vědci tyto informace získali, dali 50 starším účastníkům projektu RATE-AF speciální náramky, které sledovaly jejich srdeční rytmus a pravidelně předávaly údaje lékařům prostřednictvím chytrých telefonů dobrovolníků.

Celkem vědci sledovali srdce účastníků RATE-AF po dobu 20 týdnů, což jim umožnilo komplexně studovat, jak beta-blokátory a digoxin ovlivňují srdeční rytmus. K získání těchto informací odborníci vyvinuli specializovaný systém umělé inteligence, který porovnával údaje shromážděné náramky a sledoval všechny výskyty poruch srdečního rytmu.

Výpočty provedené pomocí této neuronové sítě ukázaly, že oba typy léků ovlivňovaly srdeční rytmus stejným způsobem v klidu i při dlouhodobém cvičení, což umožňuje jejich rovnocenné používání v klinické praxi. Stejným způsobem je možné měřit účinnost mnoha dalších léků na onemocnění kardiovaskulárního systému, což umožní vybrat nejúčinnější variantu terapie pro pacienty s různými poruchami srdce, shrnuli vědci.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy