Ke staročeským tradičním vánočním pokrmům patřily takové pochoutky, jako je černý kuba, z polévek hrachová či houbová, na stole nechybělo cukroví či sušené ovoce a samozřejmě vánočka. Kapr se na vánočním stole začal objevovat až na začátku 19. století a to spíše v rybníkářských oblastech, anebo v zámožnějších rodinách. Vánoční kapr se původně upravoval na černo, pokrm se připravoval až tři dny předem, kdy se kapří maso vařilo s nejrůznějšími ingrediencemi jako ořechy, perník či švestky. I já, jako malý kluk, jsem to zažil a rád na tu tradici vzpomínám. Můj tatínek totiž pocházel od Českých Budějovic, byl na to velmi hrdý a jeho hrdost se snad trochu přelila i do mne, i když, přiznám se, jižní Čechy příliš neznám. Ale vraťme se ke kaprovi.
Minulost smaženého vánočního kapra není zase tak moc dlouhá. Dnešní tolik oblíbený smažený kapr s bramborovým salátem se v české kuchyni objevil až později, poprvé ho připravila M. D. Rettigová a první recept na jeho přípravu se objevil v kuchařce až v roce 1924. Obliba smaženého vánočního kapra velmi rychle rostla a od druhé poloviny 20. století se stal tradičním štědrovečerním pokrmem ve většině českých domácností. S kaprem je spojený i další vánoční zvyk, a to sice schovávání šupin pod talíř na štědrovečerním stole. Takto schované šupiny prý přinášejí štěstí a zajistí dostatek peněz v příštím roce. Někteří lidé ze stejného důvodu nosí šupiny z vánočního kapra i ve své peněžence.
Tradice Českého kapra je spojena s tradicí českého rybníkářství. Vánoční kapr je jednou z mnoha vánočních tradic, které přetrvaly až do dnešních dnů. K tradici již neodmyslitelně patří obstarání vánočního kapra na štědrovečerní večeři. Nákup kapra na stánku, kterého si následně odnesete živého domů, patří k českým vánočním tradicím. Chudák kapr pak nechtěně »pózuje« ve vaně, než je zbaven svého kapřího života a připraven k nezbytnému bramborovému salátu. Alespoň ve většině českých a moravských rodin.
Proč to všechno? Řekne se tradic e, ale naše sladkovodní ryby v čele s Českým kaprem jsou zdrojem kvalitního rybího masa, jehož konzumace je prospěšná našemu zdraví. Kapří maso nejen že obsahuje nízký podíl tuků a je zdrojem lehce stravitelných bílkovin, ale je zároveň zdrojem cenných omega –3 nenasycených mastných kyselin, které působí preventivně proti civilizačním chorobám, jako jsou například onemocnění srdce a cév.
V některých rodinách panuje ovšem strach z rybích kostí. I já s tím mám své hluboké zkušenosti, když jsem »zastupoval« lékaře při tahání rybí kostičky z krku svých blízkých. A ne jednou. Na kapřím mase si můžete pochutnat, aniž byste se obávali, že vám uvízne rybí kůstka v krku. Kapra bez kostí si můžete připravit sami ve vaší kuchyni anebo si zakoupit výrobky z kapřího masa bez kostí.
V české gastronomii patří k nejoblíbenější a zároveň k nejčastější kuchyňské úpravě kapra smažený kapr v trojobalu, který se v průběhu 20. století stal tradičním vánočním pokrmem. O oblibě tohoto vánočního zvyku svědčí i fakt, že v době před vánočními svátky se na českém trhu prodá téměř polovina roční produkce kaprů (cca 9 tisíc tun). Kvalitní a zdraví prospěšné kapří maso však nabízí široké uplatnění při přípravě rozmanitých rybích specialit, na kterých si můžete pochutnat i během roku. Inu, český kapr je nejlepší!
Václav Ziegler
FOTO – archiv autora
Kupuji „pernštejna“ a jen víc jak 4 kg..,