Čínští vědci zjistili, že cement odolný vůči mořské vodě lze učinit bezpečnějším pro korály a další mořské živočichy přidáním nebo potažením chitosanem a polyakrylamidem. Tento materiál by výrazně zlepšil biokompatibilitu umělých korálových útesů, informovalo tiskové oddělení Amerického fyzikálního institutu (AIP).
»Naše experimenty ukázaly, že ošetření cementových struktur námi vytvořeným materiálem zlepšuje jejich kompatibilitu s přírodními ekosystémy v podmínkách, které se blíží skutečným mořským ekosystémům. Tento přístup lze využít k urychlení růstu biofilmů mořských organismů a kolonií korálů, aniž by se aktivně zasahovalo do jejich života,« vysvětlil profesor Lu Siao-lin ze Southeastern University v Nanjingu, kterého citovala tisková služba AIP.
K tomuto závěru dospěli vědci při studiu toho, jak různé varianty cementu, který se používá k vytváření voděodolných pobřežních struktur a prvků infrastruktury, ovlivňují životaschopnost kolonií korálů, jakož i dalších mořských organismů kolonizujících povrch umělých i přírodních pobřežních objektů.
Podle výzkumníků mají stávající druhy těchto stavebních materiálů velmi vysokou alkalitu, což teoreticky brání jejich zarůstání biofilmy mořských mikrobů a mnohobuněčných organismů, které slouží jako potrava pro větší mořské živočichy. Čínští ekologové a chemici testovali, zda lze tyto ekosystémy ochránit před účinky cementu přidáním různých organických materiálů.
Pokusy vědců ukázaly, že dvě takové látky, »houbový« polysacharid chitosan a jeden z polymerů ze třídy polyakrylamidů, učinily cement odolný vůči mořské vodě znatelně kompatibilnější s mořskými živočichy. K tomu docházelo jak při přidávání těchto látek do tloušťky cementu před jeho použitím, tak při nanášení tenkých vrstev chitosanu nebo polymeru na povrch již vyrobených cementových konstrukcí.
Podle vědců materiál, který vytvořili, umožní, aby různá zařízení pobřežní infrastruktury byla pro mořské živočichy bezpečnější. Kromě toho může být použit k výrobě umělých analogií korálových útesů, což urychlí regeneraci kolonií polypů v těch oblastech Světového oceánu, kde tito obyvatelé mořského dna zahynuli v důsledku vln veder nebo vypuknutí infekce.
(cik)