Fyzikové z USA zjistili, že pavučina je mimořádně citlivý přírodní mikrofon, který je schopen velmi účinně pohlcovat ze vzduchu a přenášet akustické vibrace o frekvenci od 1 Hz do 50 kHz. Informovala o tom tisková kancelář Americké akustické společnosti (ASA).
»Pavučinu samozřejmě nelze zabudovat do miliard mikrofonů, které se každoročně vyrábějí pro různé přístroje a zařízení. Na druhou stranu může být inspirací pro tvorbu nových typů mikrofonů, také její studium nám poskytlo mnoho vodítek o tom, jaké mechanické vlastnosti by tato zařízení měla mít,« vysvětlil profesor Ronald Miles z Binghamtonské univerzity, jehož slova cituje tisková služba ASA.
Profesor Miles a další fyzikové učinili tento objev při hledání materiálů pro vytvoření mikrofonů schopných reagovat na nejslabší pohyby částic vzduchu vyvolané zvukovými vlnami. Zpočátku se vědci snažili využít pro tyto účely různá umělá vlákna, která se svými vlastnostmi podobají citlivým chloupkům na tykadlech hmyzu, jež používají jako sluchové orgány.
Jejich vlastnosti se vědcům nepodařilo napodobit, což je přinutilo hledat jiné příklady přírodních materiálů, které by mohly pohlcovat a přenášet akustické vibrace. Fyzikové navrhli, že takové vlastnosti může mít síť, jejíž vibrace pavouci využívají k detekci a lokalizaci obětí zapletených do těchto pastí.
Vědci vedeni touto myšlenkou odebrali vzorky pavučiny a pomocí laseru sledovali, jak interaguje s akustickými vibracemi, jejichž frekvence se pohybovala v rozmezí od jednoho hertzu do 50 kHz, což je mnohem širší rozsah, než je rozsah sluchu člověka a většiny mnohobuněčných živých organismů. Tato měření nečekaně ukázala, že pavučina skutečně dokonale přenáší zvuk v celém tomto frekvenčním rozsahu.
Tato vlastnost pavučiny dává pavoukům schopnost dokonale slyšet vysokofrekvenční i nízkofrekvenční zvuky na vzdálenost několika metrů od sebe. Podle vědců v tomto ohledu daleko předčí sluchové orgány různých bezobratlých a obratlovců i všechny existující mikrofony vyrobené člověkem, což lze využít k vytvoření nových zařízení pro záznam zvuku, shrnuli fyzikové.
(cik, TASS)
Jen aby to sloužilo všem….