Byly nalezeny důkazy, že genetická degenerace nebyla příčinou vyhynutí mamutů

Ruští a evropští vědci rozluštili genomy 14 mamutů, kteří žili na Wrangelově ostrově asi před 4500 až 9000 lety, a nenašli v jejich genomu žádné stopy po zjevně škodlivých mutacích, které prudce snižují životaschopnost těchto dávných zvířat. To zpochybňuje teorii o vyhynutí mamutů v důsledku genetické degenerace, píší vědci v článku ve vědeckém časopise Cell.

»Nyní můžeme s jistotou tvrdit, že hypotéza, podle níž byli mamuti odsouzeni k vyhynutí v důsledku genetické degenerace a malé velikosti jejich populace, je mylná. To znamená, že zmizeli z nějakého jiného důvodu, a kdyby k této náhodné události nedošlo, mamuti by existovali dodnes,« uvedl profesor Stockholmské univerzity Love Dalen.

Odborníci již několik let zkoumají možné příčiny vyhynutí mamutů (Mammuthus primigenius), jednoho z největších zástupců glaciální megafauny. Jejich počet byl ještě před 50 000 lety poměrně vysoký, ale tato chobotnatá zvířata rychle po ústupu ledovců začala ustupovat.

Nejdéle se mamuti udrželi na ruském Wrangelově ostrově, odkud zmizeli asi před 4000 lety. Jedním z důvodů jejich zmizení byla podle mnoha badatelů genetická degenerace, protože tento ostrov nedokázal uživit dostatečně velkou populaci mamutů, aby se v jejich populaci rychle nehromadily škodlivé mutace, které snižovaly životaschopnost posledních mamutů na Zemi.

Vědci tuto hypotézu prověřili na síle, pro kterou shromáždili a dekódovali genomy 14 posledních mamutů planety z Wrangelova ostrova, kteří na něm žili po skončení doby ledové, a také sedmi mamutů Mammuthus primigenius, kteří žili na konci doby ledové na Čukotce, v Jakutsku a dalších oblastech Sibiře. Vědci porovnávali strukturu genomů těchto mamutů mezi sebou a sledovali hromadění mutací v DNA posledních mamutů z Wrangelova ostrova.

Analýza vědců ukázala, že ačkoli velikost populace mamutů na Wrangelově ostrově byla skutečně velmi malá, nevedla ke vzniku velkého množství nejškodlivějších mutací. Jejich počet, asi 8-12 na každých 100 tisíc variant genů, se téměř nezměnil po dvě stě generací, které dělily mamuty z Wrangelova ostrova a dávné obyvatele východní Sibiře. Podle vědců to vylučuje možnost, že by mamuti vyhynuli v důsledku genetické degenerace.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy