Molekulární biologové zjistili, že střevní bakterie z rodu Oscillibacter pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v lidském těle, protože tyto mikroby v procesu trávení potravy aktivně rozkládají jeho molekuly. Jejich následná studie pomůže vytvořit nové léčebné postupy pro prevenci srdečních onemocnění, uvedlo tiskové oddělení brodského institutu.
»Mnoho kolegů nyní provádí pokusy s transplantací mikroflóry, aniž by přesně rozuměli tomu, jak bakterie interagují mezi sebou a se střevními buňkami. Odhalili jsme možný mechanismus, jak střevní bakterie ovlivňují koloběh styrenu v lidském těle. Jeho studium nás přiblíží k pochopení toho, jak mikroflóra ovlivňuje organismus svého hostitele,« uvedl vědecký pracovník z brodského ústavu Li Čen-chao.
K tomuto závěru dospěli vědci při analýze údajů, které byly shromážděny v rámci monitorovacího projektu Framingham Heart Study. Ta probíhá od poloviny dvacátého století mezi obyvateli amerického města Framingham, jejichž několik generací souhlasilo s neustálým sledováním stavu svého srdce a cév po velmi dlouhou dobu.
Značná část účastníků tohoto projektu, přibližně 1,4 tisíce dobrovolníků, také souhlasila s darováním vzorků své mikroflóry, které vědci využili k analýze toho, jak vlastnosti jejího druhového složení a rozmanitosti ovlivňují klíčové biomarkery související s činností srdce a cév. Za tímto účelem vědci studovali bakteriální aktivitu každého vzorku a porovnávali tyto informace s koncentrací cholesterolu a dalších biomarkerů ve vzorcích krve dobrovolníků.
Celkem biologové identifikovali více než 16 000 vzorců spojujících vlastnosti mikroflóry s různými biomarkery. Nejvýznamnější a z praktického hlediska nejzajímavější byl vztah mezi koncentrací cholesterolu v krevním řečišti a dalších tělesných tkáních dobrovolníků a počtem a druhovou rozmanitostí bakterií z rodu Oscillibacter.
Po odhalení této souvislosti vědci vypěstovali kulturu těchto mikrobů a zjistili, že tyto bakterie jsou schopny rozkládat cholesterol a přeměňovat ho na jednodušeji uspořádané molekuly, které jsou ničeny jinými členy mikroflóry. Výsledkem je, že nositelé velkého množství Oscillibacterů mají v těle méně cholesterolu, což má příznivý vliv na jejich srdce a cévy, uzavřeli vědci.
(cik, TASS)
brodský institut – to bude asi ten slavný ústav Vlastimila Brodského v Havlíčkově Brodu.