Ruští archeologové při prvním systematickém studiu a klasifikaci velkého množství špičatých kamenných nástrojů, které byly v posledních desetiletích nalezeny v jeskyni Mezmaja na jihu Krasnodarského kraje, identifikovali pět dosud neznámých typů nástrojů používaných kavkazskými neandrtálci k řešení různých tříd úkolů.
»Získané údaje nám umožňují lépe pochopit, jak vypadala výbava nástrojů dávných lidí, jak byly nástroje zdobeny, jak probíhala úprava výrobků v rámci různých forem. Poprvé jsme u těchto materiálů provedli srovnávací analýzu na základě řady znaků, která ukázala, že rozdíly dříve pozorované pouze na základě vizuálních charakteristik nejsou náhodné a skupiny nástrojů se liší na statisticky významné úrovni,« vysvětlila hlavní vědecká pracovnice Ljubov Golovanová.
Golovanová a její kolegové dospěli k tomuto závěru při studiu artefaktů nalezených během vykopávek na území jeskyně Mezmaja. Jedná se o cennou archeologickou památku, kde asi před 80-40 tisíci lety žil jeden z posledních neandertálců Evropy, který patřil k tzv. mykocké kultuře, široce rozšířené mezi dávnými obyvateli východní Evropy.
Její představitelé vyráběli velké množství velmi rozmanitých kamenných nástrojů, které měly hrotitý tvar. Ruští badatelé tuto rozmanitost poprvé systematicky zkoumali a snažili se pochopit, zda rozdíly ve vzhledu těchto nástrojů byly náhodné, k čemuž komplexně analyzovali design 188 artefaktů nalezených v jeskyni Mezmaja v letech 1987-2011.
Analýza vědců ukázala, že rozdíly ve tvaru hrotitých nástrojů nebyly náhodné, neboť tyto nástroje pravěkých lidí lze rozdělit do pěti jasně oddělených skupin. Do jedné z nich patřily například krátké symetrické nástroje, jejichž délka se téměř rovnala šířce, a do druhé skupiny patřily nástroje, jejichž délka převyšovala šířku 1,5-2krát. Nástroje z další skupiny zase měly pouze jednu hranu naostřenou a druhou ztupenou, což naznačuje zásadně odlišný způsob jejich používání.
Následné studium struktury škrábanců a dalších poškození na povrchu těchto nástrojů pomůže objasnit, k čemu je starověcí obyvatelé Kavkazu používali a jak přesně tyto nástroje při zpracování kamenů vyráběli. Pochopení této skutečnosti obohatí znalosti antropologů a archeologů o každodenním životě posledních neandrtálců v Evropě, uzavřeli vědci.
(cik)