Evropští a mexičtí molekulární biologové poprvé syntetizovali protilátku, která dokáže velmi účinně neutralizovat molekuly alfa-latrotoxinu, hlavní bílkovinné složky jedu pavouka černé vdovy. Díky jejímu vytvoření bude léčba následků otravy tímto pavoučím jedem pro pacienty bezpečnější, píší vědci v článku zveřejněném v časopise Frontiers in Immunology.
»Poprvé se nám podařilo prokázat, že plně lidské protilátky mohou neutralizovat jed černé vdovy v buněčné kultuře. Vytvoření těchto protilátek nám umožnilo učinit první krok k opuštění používání koňské krevní plazmy k potlačení nejzávažnějších příznaků uštknutí černou vdovou,« uvedl profesor Mikael Husted z Technické univerzity v německém Braunschweigu.
Jak Husted vysvětlil, kousnutí pavouky rodu černá vdova vede k rozvoji souboru akutních a chronických poruch nervového systému a svalstva, které medici nazývají latrodektismus. Bezprostředně po kousnutí se u pacienta zpravidla objeví silná bolest svalů a po vstupu do krevního oběhu začne jed černé vdovy působit na velké množství receptorů, což vede k rozvoji bolestivých záchvatů, duševní zmatenosti a dalších poruch v organismu.
Většina těchto negativních účinků je způsobena působením molekul alfa-latrotoxinu, hlavní bílkovinné složky jedu černé vdovy, na motorické neurony a další nervové buňky. K inhibici alfa-latrotoxinu se nyní používají protilátky získané z koňského séra. Jsou schopny tento jed účinně neutralizovat, ale nejsou plně kompatibilní s lidským imunitním systémem, což někdy vede ke vzniku život ohrožujících vedlejších účinků léčby.
Odborníci vytvořili bezpečnou náhradu těchto molekul, pro kterou sledovali interakce více než 10 miliard náhodně uspořádaných lidských protilátek s fragmenty alfa-latrotoxinu vloženými do obalu speciálních virů-bakteriofágů. To vědcům umožnilo vybrat několik desítek variant protilátek schopných spojení s alfa-latrotoxinem, rozluštit jejich strukturu a získat jejich umělé analogy.
Činnost těchto protilátek vědci testovali na buněčných kulturách, do nichž vědci vpravili molekuly alfa-latrotoxinu. Tyto pokusy ukázaly, že 45 variant protilátek dokáže neutralizovat jed černé vdovy, přičemž jedna z těchto molekul, pojmenovaná MRU44-4-A1, působí na toxin obzvlášť účinně. Vědci doufají, že tato protilátka bude základem nových protilátek proti jedu černých vdov, které budou mít minimální vedlejší účinky.
Černé vdovy jsou rodem velkých dravých pavouků, jejichž zástupci se vyskytují po celé Zemi. Celkem vědci napočítali přes tři desítky druhů černých vdov, z nichž většina žije na území Nového světa. Mnoho druhů těchto pavouků produkuje silné neurotoxiny, z nichž některé jsou nebezpečné pro život člověka.
(cik, TASS)