Byl vytvořen trojrozměrný displej na bázi fotochromatického polymeru

Američtí chemici vyvinuli zařízení pro zobrazování trojrozměrných obrazů na bázi polymeru obsahujícího křemík, jehož barvu a průhlednost lze libovolně měnit pomocí záblesků světla. Objev umožní vytvořit levné systémy pro vizualizaci trojrozměrných obrazů, informovalo tiskové oddělení Dartmouth College.

»V podstatě jsme vytvořili reverzibilní formu 3D tisku. Můžete vzít jakýkoli polymer s optimálními optickými vlastnostmi a vylepšit ho přidáním chemického ‚přepínače‘, který jsme vytvořili. Tím se tento materiál promění v trojrozměrný displej a odpadne nutnost používat sofistikované nástroje nebo drahé brýle pro virtuální realitu,« vysvětlil profesor Dartmouth College Ivan Aprahamyan.

Jak vysvětlili vědci, vývoj této technologie umožnil jejich objev fotochromní látky, která je schopna měnit svou barvu a průhlednost při interakci se záblesky červeného a modrého světla. Tím se radikálně odlišuje od již existujících fotochromních materiálů.

Jak vědci vysvětlují, vývoj této technologie umožnil objev fotochromní látky, která dokáže měnit svou barvu a průhlednost, když je vystavena zábleskům červeného a modrého světla. Tím se radikálně liší od již existujících fotochromních materiálů, jejichž barva se obvykle mění pod vlivem ultrafialového světla, ale nikoli viditelného záření.

Tato vlastnost fotochromních materiálů neumožňuje jejich použití k vytváření trojrozměrných displejů, protože ultrafialové záření obvykle proniká do velmi malé hloubky uvnitř průhledných polymerů, nepřesahující několik mikrometrů. Američtí chemici zjistili, že tohoto problému je zbaven tento jimi vytvořený materiál, který se skládá z aromatického uhlovodíku obsahujícího dusík azobenzen a k němu připojených molekul fluoridu boru.

Tato látka, jak ukázaly experimenty provedené vědci, se při interakci s červenými laserovými paprsky stává neprůhlednou a do původního stavu ji lze vrátit, pokud je ozářena modrým laserem. Vedeni těmito úvahami vytvořili vědci prototyp trojrozměrného displeje na bázi této látky, přičemž její molekuly rovnoměrně rozložili v tloušťce krychle z průhledného polymeru PDMS obsahujícího křemík.

Následné experimenty ukázaly, že tuto obrazovku lze použít jak pro zobrazení detailních statických trojrozměrných obrázků, tak pro přehrávání dvourozměrných videoklipů a animací. V budoucnu to umožní využívat tato zařízení k zobrazování trojrozměrných obrazů pacientových orgánů a pozorování jejich činnosti uvnitř pacientova těla, jakož i k řešení řady dalších praktických problémů, shrnuli vědci.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy