Němečtí molekulární biologové upravili genomový editor CRISPR/Cas9 k vytvoření experimentální genové terapie, která má zastavit rozvoj hemofagocytárního syndromu, smrtelné dysfunkce imunitního systému. Informovalo o tom tiskové oddělení Centra Maxe Delbrücka pro molekulární medicínu.
»Obvykle lékaři tento syndrom léčí chemoterapií, imunosupresivy a transplantací kostní dřeně, ale velké množství dětí na toto onemocnění stále umírá. Doufáme, že náš vývoj povede k zásadnímu průlomu v léčbě hemofagocytárního syndromu, nebo alespoň poskytne lékařům více času na nalezení vhodných dárců kostní dřeně,« uvedl profesor Klaus Rajewski.
Hemofagocytární syndrom je vzácné onemocnění imunitního systému charakterizované nekontrolovaným množením určitých typů imunitních buněk v reakci na viry nebo bakterie pronikající do těla. To má za následek silnou zánětlivou reakci, která ve většině případů připraví nositele této nemoci o život již v prvním roce života.
Rajewski a jeho kolegové vyvinuli genovou terapii, která tomuto scénáři zabraňuje opravou mutací v genech PRF1 a UNC13D, dvou oblastech DNA, které hrají důležitou roli ve funkci T-buněk a jsou zodpovědné za potlačení nadměrné aktivity imunitního systému. Poškození těchto genů je nejčastěji hlavní příčinou hemofagocytárního syndromu.
Aby vědci tyto mutace opravili, začlenili genomový editor CRISPR/Cas9 do adenoasociovaných retrovirů, které mohou proniknout do imunitních buněk a nahradit jednu ze dvou poškozených kopií genů PRF1 a UNC13D jejich funkčními protějšky. Vědci testovali fungování této terapie jak na buněčných kulturách pacientů s hemafagocytárním syndromem, tak na myších s podobným onemocněním.
Tyto experimenty ukázaly, že korekce defektů v genech PRF1 a UNC13D i u malé části T-buněk vedla k normalizaci imunity a k prevenci úmrtí myší po jejich infekci cytomegalovirem. Takové experimentální výsledky podle profesora Rajewského a jeho kolegů dávají naději na brzké zahájení klinických zkoušek této terapie, při nichž vědci odeberou část T-buněk z krevního oběhu pacientů, opraví mutace a vrátí je zpět do těla pacientů.
(cik, TASS)