Zakladatel americké společnosti Microsoft Bill Gates se postavil proti moratoriu na výcvik systémů umělé inteligence, které mají být výkonnější, než nedávno představený ChatGPT-4.
»Nemyslím si, že žádost jedné konkrétní skupiny o pozastavení vývoje systémů řeší dané problémy,« uvedl podnikatel v rozhovoru pro agenturu Reuters zveřejněném v úterý. »Je zřejmé, že tyto systémy mají obrovské výhody. To, co musíme udělat, je identifikovat rizikové oblasti.« Gates řekl, že nechápe, komu řada velkých vědců o moratorium usiluje. Podnikatel navíc vyjádřil pochybnosti, že by se k pozastavení výzkumu připojily všechny země světa.
Více než tisíc odborníků v oblasti umělé inteligence, včetně amerického podnikatele Ilona Muska, zveřejnilo 22. března otevřený dopis, v němž vyzvali k moratoriu na výcvik systémů výkonnějších než GPT-4 po dobu nejméně šesti měsíců s odůvodněním, že nekontrolovaný proces v této oblasti by mohl představovat hrozbu pro lidstvo. Navrhovaná pauza by mohla být využita k tomu, aby odborníci společně vypracovali společné bezpečnostní protokoly, uvedli petenti. Navrhli rovněž vytvoření nových regulačních orgánů pro umělou inteligenci.
ChatGPT od americké společnosti OpenAI byl spuštěn koncem listopadu 2022. Služba komunikuje s uživatelem v dialogovém režimu. Chatbot založený na jazykovém modelu GPT-3.5 dokáže odpovídat na doplňující otázky, uznat své chyby, zpochybnit nesprávné předpoklady a odmítnout nevhodné požadavky. Schopnosti služby vzbudily širokou pozornost veřejnosti. Zároveň se vývoj OpenAI stal terčem kritiky poté, co chatbota využívali studenti po celém světě při zkouškách a přípravě akademických prací.
V polovině března společnost představila multimodální model GPT-4, který je podle svých autorů mnohem lepší než předchozí verze GPT-3.5. Je »kreativnější« a robustnější a zvládá podrobnější dotazy.
(jb, TASS)