Mince objevené archeology při vykopávkách města Fanagoria (území dnešního Krasnodarského kraje v Rusku) umožnily vypočítat »náklady« obyvatel města v 6. století, řekl agentuře TASS doktor historických věd a specialista na antickou numismatiku Michail Abramzon.
V roce 2021 archeologové objevili zásobu více než 80 mincí – soudě podle kontextu šlo o peněženku některého z místních obyvatel, ukrytou ve spěchu během mimořádné události. Okolní vrstva ohně, kamenná jádra, která město pokrývala, a stopy po destrukci umožnily spojit ji s útokem barbarů na Fanagorii a sousední město Kepy v 6. století n. l., o němž psal byzantský historik Prokopios z Cařihradu.
»Později jsme ve stejné archeologické vrstvě našli hrstku roztroušených mincí. Nacházely se na volném prostranství, nikoliv v hranicích domu. Vzhledem ke kontextu – požár, padající dělové koule, hroutící se domy – předpokládáme, že se měšec jednoduše rozsypal a muž neměl čas peníze posbírat. A nyní se nám zdá, že muž upustil peníze vybrané na běžné výdaje – takové měšce se nosily na opasku nebo za šlachou,« řekl Abramzon.
Upřesnil, že závěry byly učiněny na základě informací o dvou hrobech: dříve nalezených 82 mincí a rozházených 33 mincí. Tvořily je především drobné měďáky, které místní obyvatelé používali v každodenním životě.
»Přitom je důležité si uvědomit, že inflace byla vysoká a kupní síla mědi se v průběhu staletí měnila. Tyto měšce a několik podobných nalezených dříve nám pomohly uvědomit si, že toto množství mincí stačilo na běžné výdaje: nákup občerstvení a některé další podobné výdaje. Průměrný objem takových měšců je asi 30-80 mincí,« vysvětlil Abramzon.
Abramzon poznamenal, že mezi informacemi, které byly získány po restaurování mincí v laboratoři a analýze dat, jsou i informace o ekonomice a každodenním životě Fanagorců. To je důležité zejména vzhledem k tomu, že písemné prameny o hodnotě zboží v této oblasti a pro toto období dosud nebyly nalezeny, i když některé informace jsou k dispozici i pro starší období.
»Díky těmto nálezům chápeme řádově vyšší částky. Navíc vidíme velmi zajímavý jev: měděné peníze, které slouží domácím potřebám, jsou v oběhu již stovky let – takže mezi rozptýlenými mincemi byly místní mince, které byly raženy více než 200 let před tímto požárem, počínaje 280. rokem n. l., zatímco v předchozím pokladu byla mince ražená před n. l. – asi 500 let před událostmi. Zároveň je Fanagoria hlavním městem císařské provincie, je to velké byzantské město a tyto peníze zde jdou společně se zlatými mincemi byzantské ražby, které zajišťují velké transakce,« vysvětlil vědec.
Další důležitou informací získanou díky mincím nalezeným v této archeologické vrstvě bylo upřesnění roku útoku na město. »Takové nálezy pomáhají upřesnit data události, tohoto útoku na Fanagorii: na jedné straně známe datum ražby zlatých byzantských mincí z vrstvy požáru, na druhé straně, kdy byzantský historik Prokopios z Cařihradu dokončil 8. knihu svého díla, kde se zmiňuje o pádu Fanagorie. Dostali jsme datum: 545-554 n. l.,« dodal Abramzon.
Fanagoria je starověké město založené v 6. století př. n. l. na Tamanském poloostrově. Později se stalo hlavním městem asijské části Bosporského království, které vytvořili Řekové na základě měst-kolonií na březích Černého a Azovského moře. Archeologické vykopávky na území starověkého města probíhají od 19. století. V současnosti se výzkumy provádějí každoročně, Fanagorii studují vědci různých specializací. V roce 2012 bylo v Tamanu zřízeno vědecké a kulturní centrum a financována je také činnost archeologické expedice Fanagorie.
(cik, TASS)
)))))) Žhavé dívky na vás čekají na — Nu21.eu