V jižním Izraeli archeologové objevili zkamenělý kel obřího pravěkého slona, který se kdysi pohyboval v oblasti Středomoří. Podle odborníků objev nabízí vzácný pohled na život dávných obyvatel této oblasti. Stáří 2,5 metru dlouhého sloního klu se odhaduje na přibližně půl milionu let, uvedla agentura Reuters.
Vědci zkamenělinu objevili v oblasti, kde byly dříve nalezeny i kamenné a křemenné nástroje a další zvířecí pozůstatky. Tento prehistorický druh, v latině známý jako Palaeoloxodon antiquus, se podle vědců vyznačoval rovnými kly.
»Jedná se o největší kompletní fosilní kel, který byl kdy nalezen v Izraeli nebo na Blízkém východě,« uvedl v prohlášení vedoucí výzkumu, prehistorik Avi Levy.
Tento vyhynulý druh slona, který byl mnohem větší než dnešní sloni afričtí, byl součástí bohaté fauny této oblasti, kam patřil i divoký skot, koně, jeleni, divoká prasata a hroši. Lidé je lovili pro potravu a možná i pro jiné, symbolické účely. Odborníci se domnívají, že tento objev objasní některé nejasnosti.
Kel by měl být vystaven ve stálé výstavní síni v Národním ústavu pro archeologii Izraele v Jeruzalémě.
(čtk, mac)
FOTO – Israel Antiquities Authority/Yoli Schwartz, harry-the-fox.deviantart.com/Harry Wilson