Kanadští lékaři zjistili přetrvávající případ »pivovarského syndromu« – neustálé produkce alkoholu v těle – u pacientky, která několik let užívala antibiotika v kombinaci s léky na refluxní gastritidu. Informovala o tom Kanadská lékařská asociace (CMA).
Objev učinil tým kanadských zdravotníků pod vedením výzkumnice Rachel Zevudehové z Torontské univerzity při sledování života a zdravotního stavu padesátileté Kanaďanky, ktera se opakovaně dostavovala na pohotovostní oddělení nemocnice se stížnostmi na extrémní ospalost během dne a nezřetelnou řeč.
»Pivovarský syndrom je velmi vzácná porucha mikroflóry, která má za následek kvašení alkoholu v těle jejích nositelů. Za celou dobu sledování byly zaznamenány asi dvě desítky případů jejího vzniku. Nám se podařilo identifikovat toto onemocnění u 50leté Kanaďanky, která pět let užívala antibiotika a léky na refluxní gastritidu,« uvádí se ve studii.
Následné testy odhalily, že žena měla v krvi velmi vysokou hladinu alkoholu, přičemž sama pacientka tvrdila, že nikdy nekonzumovala velké množství alkoholu a před několika lety z náboženských důvodů zcela přestala pít alkohol. Po několika případech ospalosti v práci se vědci podrobně zabývali pacientčinou zdravotní anamnézou a provedli s ní také několik experimentů.
Jejich experimenty a měření ukázaly, že padesátiletá obyvatelka Kanady trpí mimořádně vzácným syndromem. Vyvinul se u ní v důsledku několikaletého užívání ciprofloxacinu a nitrofurantoinu proti infekcím močových cest a také užívání léků na refluxní gastritidu. Užívání těchto léků vytvořilo optimální podmínky pro vznik kolonií kvasinek ve střevech pacientky, které aktivně vstřebávaly cukr a přeměňovaly ho na etanol.
Tyto kolonie plísní byly neobvykle odolné vůči účinkům terapie – vědci dokázali pacienta zbavit »pivovarského syndromu« až po několika dlouhých sezeních užívání antimykotik a také po přechodu na stravu s velmi nízkým podílem sacharidů. Vědci se domnívají, že k rozvoji a přetrvávání »pivovarského syndromu« mohly přispět nezjištěné genetické faktory, které je potenciálně třeba zohlednit při diagnostice a léčbě tohoto vzácného onemocnění.
(cik, TASS)