Revoluční screening oční sítnice na bázi umělé inteligence, vyvinutý společností Aireen, již v mnoha ordinacích usnadňuje a zrychluje detekci dvou závažných očních onemocnění. Tato certifikovaná zdravotnická technologie nabízí zdravotnickému personálu efektivní nástroj pro rychlou a neinvazivní diagnostiku diabetické retinopatie (DR) a věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD). Zároveň skýtá i zajímavý potenciál pro investory, kteří mají zájem zhodnotit své prostředky v sektoru longevity. Světový trend zaměřený na prodlužování aktivní délky lidského života získává v posledních letech na popularitě.
Neinvazivní diagnóza za pár sekund
Jedinečnost technologie spočívá v její schopnosti přesné identifikace změn na sítnici, jediném místě na těle, kde lze vidět cévy neinvazivní cestou. To umožňují pokročilé modely neuronových sítí vyškolené na více než milionu snímků ve spolupráci s předními specialisty z očních klinik.
Jeden snímek oka – dvě závažné diagnózy
Společnost Aireen nabízí revoluční AI nástroj pro screening diabetické retinopatie (DR) a zcela nově také pro detekci symptomů věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD). Tento inovativní systém tedy umožňuje provést dva klíčové diagnostické úkony z jednoho snímku, což výrazně zefektivňuje proces diagnostiky a optimalizuje péči o pacienta. Diagnostika DR – očního onemocnění, které je nejčastější komplikací diabetiků je navíc hrazena v diabetických ordinacích ze zdravotního pojištění.
Podle nejnovějších výpočtů zveřejněných online v British Journal of Ophthalmology se očekává, že degenerativní onemocnění očí VPMD (hlavní příčina slepoty starších lidí) postihne do roku 2050 77 milionů Evropanů a do roku 2040 přibližně 288 milionů lidí na celém světě.
Čas lékařů patří nemocným
Projekt Aireen je dalším krokem směrem k dostupnému multidiagnostickému screeningu, který mohou kromě lékaře provádět i další kvalifikovaní zdravotníci. Tato flexibilita znamená, že zdravotní sestry, farmaceuti a další vyškolený personál mohou přispět k rozšíření efektivity a dostupnosti zdravotní péče bez ztráty na kvalitě. Vzácný čas lékařů pak může být věnován nemocným pacientům, kteří jejich odbornost potřebují nejvíce.
První certifikovaný zdravotnický prostředek svého druhu v ČR
»Náš startupový tým intenzivně pracuje na rozšiřování diagnostických možností AI i pro další nemoci. Již brzy bude z očního pozadí možné diagnostikovat také neurodegenerativní a kardiovaskulární onemocnění. Stále ovšem platí, že prevence je zásadní a pacienty je třeba vyšetřit včas. Vzhledem k současným certifikacím na DR a VPMD podle nejnovějších evropských směrnic EU-MDR, které náš produkt obdržel, ho lze již nyní považovat za oficiálně první certifikovaný zdravotnický prostředek svého druhu v České republice,« říká Jiří Kuchyňa, CEO Aireen.
Stárnoucí populace je pro systém výzvou
Podle predikcí Českého statistického úřadu se jen v České republice v příštích letech zásadně změní věková struktura obyvatel. Nejzásadnější změna se dotkne seniorů. Statistici odhadují že kolem roku 2050 budou lidé nad 65 let představovat přibližně 30 procent české populace. V polovině roku 2021 kategorie seniorů představovala asi pětinu.
Longevity – nová příležitost pro investory
Implementace AI diagnostiky do zdravotnické praxe představuje nejen snadnější přístup k prevenci pro stárnoucí populaci a úlevu pro přetížený zdravotní systém, ale také ekonomicky výhodnou a návratnou investici.
Agentura Aging Analytics se sídlem ve Velké Británii ve svém hodnocení odvětví dlouhověkosti (longevity) předpověděla, že tržní kapitalizace tohoto odvětví bude do roku 2026 činit přibližně 27 bilionů USD (24 bilionů EUR), zatímco v roce 2019 to bylo 17 bilionů USD (15 bilionů EUR).
Obchodní tým Aireen nyní řeší registraci softwaru například v Austrálii, snaží se prorazit v zapadní Evropě i na asijském kontinentu. Investoři do firmy od jejího založení v roce 2018 vložili v součtu přes padesát milionů korun. Startupový tým se proto rychle rozrůstá.
(pr)
FOTO – Aireen