Tato nádherně jasná astrofotografie pořízená z Hubbleova vesmírného dalekohledu ukazuje jen část kulové hvězdokupy M55. Hvězdokupa M55 (Messier 55) se nachází v jižní části souhvězdí Střelce a nejsnáze ji lze zahlédnout v srpnu. Hvězdokupa je vzdálena asi 20 000 světelných let a má průměr asi 100 světelných let. Obsahuje odhadem 100 000 hvězd s 55 proměnnými hvězdami, jejichž jasnost se mění, jak uvedla na svých stránkách vesmírná agentura NASA.
Úvodní astrofotografie ukazuje jen část M55. Hvězdokupa jako celek vypadá kulově, protože ji k sobě přitahuje intenzivní gravitační přitažlivost hvězd. Jasný pohled z Hubbleova vesmírného dalekohledu nad zemskou atmosférou rozlišuje jednotlivé hvězdy v této hvězdokupě. Pozemní dalekohledy mohou také rozlišit jednotlivé hvězdy v M55, ale je vidět méně hvězd.
Dokonce i velký pozorovatel Charles Messier měl při sestavování svého Katalogu mlhovin a hvězdokup potíže s viděním této kulové hvězdokupy. Původně ji Messier spatřil v roce 1752 na území dnešní Jižní Afriky, ale trvalo až do roku 1778, než jej katalogizoval.
Bylo to proto, že i když je kulová hvězdokupa M 55 velká a přiměřeně jasná, postrádá husté jádro a mnoho jeho hvězd je docela slabých, což ztěžuje pozorování v neoptimálních podmínkách.
Pro pozorovatele na severní polokouli je hvězdokupa M55 umístěna nízko na obloze, takže výhled ztěžuje silnější vrstva atmosféry, stejně jako vodní pára a světelné znečištění. To též bránilo Messierovi ve výhledu z jeho pařížské observatoře.
Díky Hubbleově vesmírnému dalekohledu se můžeme pokochat krásou této hvězdokupy i bez dalekohledu.
(mac)
FOTO – NASA, ESA, Florida Atlantic University/A. Sarajedini a NASA, ESA, A. Sarajedini (Florida Atlantic University), and M. Libralato (STScI, ESA, JWST), Stellarium, zpracování obrazu Gladys Koberová