Tým argentinských paleontologů v Patagonii objevil dosud největší nalezené pozůstatky dinosaura z čeledi dromeosauridů, ke kterým patří mimo jiné i proslulý velociraptor. Nově objevený predátor žil před zhruba 70 miliony let, napsala agentura AFP.
Nový druh se jménem Maip macrothorax měřil na délku devět až deset metrů. Ostatní druhy velkých dromeosauridů, takzvaní megaraptoři, nebyli delší než devět metrů, řekl Mauro Aranciaga, jeden z vědců, kteří pozůstatky nalezli.
Fosilie vědci objevili už v březnu 2019 v argentinské provincii Santa Cruz na jihu země. »Když jsem zvednul obratel, viděl jsem znaky typické pro megaraptora. Bylo to velmi emotivní, viděl jsem obří obratel a to znamenalo, že máme, co dočinění s obřím megaraptorem,« uvedl Aranciaga. »Splnily se mi sny z dětství i dospělosti,« dodal.
Následující tři roky vědci strávili mravenčí prací. Fosilii vykopali, převezli, očistili a dlouhé měsíce, kdy výzkum narušila i pandemie covidu-19, laboratorně zkoumali. Výsledky zveřejnili v odborném časopise Nature.
»Podle měření a srovnání to bylo velké zvíře. Byl to taky jeden z posledních megaraptorů, který na Zemi žil před vyhynutím dinosaurů, zhruba před 66 miliony let,« uvedl vedoucí laboratoře Fernando Novas.
Paleontologové na patagonském nalezišti odkryli kromě obratlů i žebra a části ocasu a horních končetin. Ke svému překvapení zjistili, že měl megaraptor na palci a ukazováku obří drápy. »Na předních končetinách měli tři prsty, ale jejich drápy měřily téměř 40 centimetrů, uvedl Novas, podle kterého tyto smrtící zbraně sloužily k chycení kořisti a jejímu roztrhání.
Megaraptoři, kteří žili v období křídy, byli hbití a mrštní. S rovnováhou a rychlými manévry při lovu jim pomáhal dlouhý ocas.
(mac, čtk)