Měsíc květen nám připraví na noční obloze možnost spatřit meteorický roj Eta-Aquaridy a částečné zatmění Měsíce. Roj Eta-Aquaridy bude mít své maximum již tento pátek 6. května ráno. Částečným zatměním Měsíce nastane v pondělí 16. května časně ráno, sdělil astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
Na začátku května bude aktivní meteorický roj Eta-Aquaridy, jehož mateřskou kometou je známá Halleyova kometa. »Maximum roje se předpovídá na pátek 6. května ráno. U nás bohužel souhvězdí Vodnáře, odkud meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají, vychází jen nízko nad obzor v ranních hodinách. Kdo tedy chce nějaké ‚hořící smítko z Halleyovy komety‘ spatřit, musí si rovněž přivstat,« poznamenal astronom.
Podle Horálka sice četnost Eta-Aquarid bude nejvýše deset meteorů za hodinu, v den, kdy roj vrcholí, však nastanou velmi dobré podmínky pro jejich pozorování. Měsíc zapadne kolem půlnoci, kdežto meteory bude možné vyhlížet od třetí hodiny ráno do svítání. Je však nutné vyrazit daleko od světelného znečištění. Země prochází prachem z Halleyovy komety dvakrát do roka, podzimní větví jsou Orionidy.
Zajímavé nebeské úkazy v květnu vrcholí částečným zatměním Měsíce, které nastane v pondělí 16. května časně ráno. Horálek uvedl, že mezi čtvrtou a pátou hodinou ráno se nabídne pěkná podívaná s částečně zatmělým Měsícem nízko nad obzorem. »Úkaz lze sledovat za jasného počasí odkudkoliv,« podotkl. »Pokud by někdo chtěl uvidět zatmění úplné, v rámci Evropy se musí vydat na západ – do Španělska, Portugalska, Kanárské či Azorské ostrovy. Část úplného zatmění na ještě tmavé obloze před svítáním bude vidět už i ze západu Francie,« dodal.
(mac, čtk)