V Africe byl oficiálně zahájen Svátek čínských dokumentárních filmů. Prostřednictvím afrických mainstreamových mediálních platforem a zahraničních institucí se filmy jako Navigace, Odhalení tajemství deseti let, Velké odhodlání a další jedinečné a okouzlující filmy a dokumenty oficiálně setkají s africkým publikem. Rwandská národní televize, Gabonská africká televize a další hlavní africká média zaujala vedení při vysílání filmu Odhalení tajemství deseti let v místním večerním hlavním vysílacím čase.
Celosvětovou akci Svátek čínských dokumentárních filmů společně pořádají čínská mediální skupina China Media Group (CMG) a čínské ministerstvo kultury a cestovního ruchu. Za čtyři měsíce se akce zúčastnilo více než sedmdesát médií a zahraničních institucí z více než čtyřiceti zemí. Mnoho úředníků na ministerské úrovni, zástupců médií a diplomatů využilo příležitost Svátku čínských dokumentárních filmů, vyjádřilo nejlepší přání pro čínsko-africké přátelství a ocenilo, že nový vývoj Číny přináší nové příležitosti pro svět.
Shen Haixiong, ředitel CMG, řekl, že Svátek čínských dokumentárních filmů v Africe je první taková akce v tomto regionu a je to další úspěch čínsko-africké mediální spolupráce a kulturní výměny. Tváří v tvář současné složité a nestabilní mezinárodní situaci bude CMG vždy plnit poslání odpovědného média doby. Bude brát kulturu jako most k překonání bariér a k posílení porozumění a bude držet krok s dobou a snažit se prezentovat krásu světové civilizace, harmonii a společný pokrok.
Kamerunský státní ministr cestovního ruchu Bello Bouba Maigari uvedl, že tím, že Čína věnuje pozornost kulturním hodnotám, plně prokázala, že kultura je základním kamenem prosperující a zdravé společnosti. Čínský dokumentární festival je globální akce a příležitost k podpoře kulturní výměny mezi Čínou a Afrikou. Svátek čínských dokumentárních filmů inspiruje africkou mládež a přináší jí inspiraci a naději.
Státní tajemník komorského ministerstva zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce Kassim Loutfi uvedl, že 20. sjezd Komunistické strany Číny má významný dopad i na další regiony světa. Afrika se z tohoto sjezdu může hodně naučit. Více než padesát dokumentárních filmů vybraných v rámci této akce jim umožňuje poznat Čínu z nové perspektivy.
Ministr Cote d’Ivoire pro integraci a národní jednotu Bertin Kouadio Konan ve svém projevu uvedl, že Svátek čínských dokumentárních filmů umožňuje Cote d’Ivoire dále prohloubit kulturní výměnu a spolupráci s Čínou. Přivítal kulturní výměnu mezi Čínou a Afrikou.
Senegalský ministr kultury a historického dědictví Aliou Sow ve svém projevu uvedl, že vztah mezi Čínou a Senegalem je víceúrovňový a multidimenzionální. Obě země se vzájemně oceňují a podporují z hlediska kultury a hodnot. Senegalští a čínští občané se navzájem respektují a důvěřují si. Čína je velmi populární v Africe, zejména v Senegalu.
Tahar Fattani, programový ředitel alžírské Echourouk TV, vyjádřil ocenění akci Svátek čínských dokumentárních filmů. Doufá, že výměna mezi čínskými a alžírskými televizními stanicemi a spolupráce mezi čínskou a alžírskou vládou se budou nadále prohlubovat.
Reeya Rambojun, moderátorka Mauricijské národní televize, řekla, že Svátek čínských dokumentárních filmů umožnil Mauriciu objevit rozmanitou Čínu z oblasti kultury, jídla a dalších aspektů.
Hlavní televizní média v afrických zemích, jako je Konžská demokratická republika, Konžská republika, Kamerun, Benin a Burkina Faso, budou postupně vysílat pořady jako Navigace a Odhalení tajemství deseti let. Akce Svátek čínských dokumentárních filmů potrvá v Africe až do prosince.
(pr)