Vědci popsali nový druh obřího leknínu, gigantickou rostlinu přitom měli posledních 177 let přímo na očích. Leknín se nacházel v londýnské botanické zahradě Kew Gardens a rostl v řadě vodních sbírek, odborníci jej ale omylem identifikovali jako jiný druh, píše server BBC. Své poznatky vědci v pondělí zveřejnili v odborném časopise Frontiers in Plant Sciences.
Druh nazvaný Victoria boliviana je tak nejnovějším obřím leknínem. S listem měřícím až tři metry na šířku je mezi ostatními velikány rekordmanem. Tento největší leknín na světě získal jméno po své rodné Bolívii, kde roste v jednom z největších mokřadů na světě, Llanos de Moxos v provincii Beni, který je také domovem delfína bolívijského říčního (Inia geoffrensis ssp. boliviensis) a kriticky ohroženého makaka modrohrdlého (Ara glaucogularis). Leknín byl nejenom přes 170 let ve sbírkách herbáře Kew Gardens, posledních 34 let také rostl v národní botanické zahradě Bolívii, kde listy Victorie boliviany dorostli do velikosti tři metry a dvacet centimetrů.
Odborníci se původně domnívali, že se jedná o druh Victoria amazonica, jeden ze dvou známých druhů obřích leknínů. Odborník na tyto rostliny Carlos Magdalena ale pojal podezření, že se jedná o úplně nový druh. V Bolívii proto získal několik semen, které odvezl do Kew Gardens.»Znamenalo to, že jsme je mohli nechat růst po boku dalších dvou druhů přesně v těch stejných podmínkách, což vyloučilo změny tvaru a barvy způsobené různými podmínkami prostředí. Když jsme tak učinili, zcela jasně jsme viděli, že každá část rostliny je úplně jiná,« uvedl Magdalena.
Vědci ročně objeví okolo 2000 nových druhů rostlin. Objevit »tak velkou a tak známou rostlinu v roce 2022« je ale velmi neobvyklé, řekl Magdalena. Nový druh obřího leknínu je podle něj »jedním z botanických divů světa«, který dokazuje, jak málo toho lidstvo o světě rostlin stále ví.
Dva vědci, kteří analyzovali DNA Victorie boliviany, zjistili, že se geneticky velmi liší od ostatních dvou druhů. Nový druh je nejblíže příbuzný s druhem Victoria cruziana, a zjistili též, že se rozdělily přibližně před milionem let.
Všechny tři nyní známé druhy obřích leknínů, Victoria amazonica, Victoria cruziana a Victoria boliviana, do nejmenších podrobností odborně nakreslila Lucy Smithová. Za rostlinami chodila v noci, protože jenom tehdy kvetou velkými bílými květy, které postupně mění barvu na růžovou.
»Měla jsme přístup ke květům, a protože jsem zkoumala listy, mohla jsem jako ilustrátorka zdůraznit ty rozdíly, které jsem viděla,« řekla Smithová. »Možná jsem zaujatá, ale ze všech tří druhů má (ten nový) podle mě nejkrásnější květy, s ostnatým řapíkem« dodala ilustrátorka.
Victoria boliviana vytváří mnoho květů ročně, ale každý z nich se otevírá postupně, po jednom a jen na dvě noci, přičemž se mění z bílé na růžovou a je pokryt ostrými ostny. Má také jiné rozložení ostnů a tvar semen než ostatní příslušníci rodu Victoria, čímž se odlišuje.
(mac, čtk)
FOTO – ČTK/bbc.com/Lucy Smithová, RBG Kew