S tou zábavou jsem to přehnal, protože nejde o jednoduchou práci, o které ví především, chataři a chalupáři »své«. Žel, nemáme dostatek místa k tomu, abychom podrobně popsali pracovní postupy, které vaše postarší okna v dřevěných rámech přemění v okna téměř dokonalá. Což neznamená, že bychom nevěděli jak na to. Snad i to málo, co nabízíme, vám pomůže při vašem rozhodování zda se do práce pustíte.
Pokud jste se rozhodli stará okna renovovat, začněte výběrem zasklení. Vzdálenost skel od sebe a volba jejich typu totiž ovlivňují schopnost oken izolovat vnější hluk. Nikdy (řekněme – správně…) by od sebe neměla být skla vzdálena méně jak 150 mm. Pro vnitřní a vnější části oken pak volte zasklení rozdílné tloušťky. Dovnitř volte sklo silné 4 mm, pro venkovní pak sklo stejné tloušťky, ovšem ideální je sklo 8 mm. Ale jen v případě, že okna mají kvalitní závěsy. Těžké zasklení by mohlo způsobit problémy. Stejně tak můžeme použít pro vnější zasklení izolační dvojskla. Je to však možné jen u některých typů starých dřevěných oken, záleží na tloušťce rámu.
Jak na to? Nejprve třeba vyjmout původní zasklení. Opatrně odstraňte starý sklářský tmel po stranách zasklení, na jeho spoji s okenním křídlem, nejlépe dlátem a snad i paličkou. Poté opatrně vytáhněte aretační hřebíčky či plíšky. Skla přesně změřte a míry si zapište.
Zkontrolujte stav okenního rámu. Pokud je ve špatném stavu (některé jeho části jsou ztrouchnivělé), máte zaděláno na velký problém. Opravu svěřte raději truhláři. Což platí i o špatném stavu vnějších okenních křídel. Jen nemnozí kutilové si s tímto problém umí poradit. Však jsem si s tím užil…
Dřevěné rámy oken očistěte od barvy. Nejvhodnější je použít odstraňovač starých nátěrů, chemický přípravek, který se nanáší štětcem z přírodních štětin. Nátěr reaguje bezprostředně, začne bobtnat. Odstraňovačem narušíme strukturu syntetických i disperzních (vodou ředitelných) barev. Postupně ho stáhněte špachtlí. Po důkladném odstranění barvy špachtlí povrch omyjte technickým benzínem nebo acetonem. To, že musíte důkladně větrat či pracovat venku snad ani netřeba připomínat. Poté křídla a rámy oken důkladně obruste. Použijte hrubý brusný papír. Odstraníte jím zbytky nátěru a další nečistoty, zarovnáte i případné nerovnosti. Nakonec jemným brusným papírem povrch zabruste a důkladně očistěte od prachu
Po obroušení dřevo impregnujte impregnačním základem nebo penetračním nátěrem (fermeží). Po zaschnutí dřevo znovu obruste a natřete základovou barvou, nejlépe syntetickou, rychleschnoucí, která vyplňuje póry a nerovnosti ve dřevě a dobře se brousí, navíc nepropouští pryskyřičné složky do konečného nátěru. Po nanesení základové barvy a jejím zaschnutí povrch přebruste. Na něj pak naneste konečný nátěr.
Na barevnou úpravu přírodního dřeva v interiéru se používají mořidla, která se vyznačují svou světlostálostí. Mořidla je potřeba přelakovat laky, ideální jsou nežloutnoucí. Namísto mořidla se používají i bezbarvé nebo pigmentové oleje. Olej se obecně využívá zejména k ochraně dřeva před nepříznivými povětrnostními vlivy. Je to směs přírodních a částečně esterifikovaných olejů, které vytvářejí na dřevě tenký průhledný film. Nátěry tohoto druhu je potřeba pravidelně obnovovat v kratších intervalech. Doporučuje se vybírat vysychavé oleje (schnutí jedné vrstvy je přibližně 12 až 24 hodin). Fermeže se používají jen v omezené míře, protože i po letech jsou lepkavé. Další nátěrové hmoty určené na dřevo do interiéru jsou nitrocelulózové, polyuretanové a vodou ředitelné laky. Můžete je použít na lesklou, pololesklou a matnou úpravu. Nitrocelulózové laky mají velmi slabou odolnost, proto je v praxi častěji nahrazují rozšířenější polyuretanové laky.
Nakonec nezapomeňte na těsnění. To se realizuje vložením silikonových trubičkových profilů do drážek vyfrézovaných po obvodu křídel. Zásadní je správně provedené napojení silikonových profilů v rozích. Těsníme vnější i vnitřní okenní křídla. Těsnění z drážek později snadno vyjmete při obnově nátěru oken. Ale to se stane, při dobré práci až za pár let…
Poslední problém může představovat špatně těsnící okenní rám ve zdivu. V tomto případě použijte k vyplnění mezer (jsou-li větší) stavební pěnu, která rám spolehlivě zajistí, nebo silikon. Poškozenou omítku opravte (jak jinak) omítkou.
Jednoduché? Zdaleka ne. Jako vše, co kutilové dělají, je třeba to zkusit. Vždy s přiměřenou mírou rizika, kterou mějme v podvědomí…
Jiří Janouškovec