První mláďata pekariů Wagnerových jsou již ve výběhu

V jihlavské zoologické zahradě mají poprvé mláďata pekari Wagnerovi, dvě selata se narodila 2. června. Tito vzácní příbuzní prasat žijí v horké a suché oblasti Gran Chaco ve středu Jižní Ameriky. Zvířata porostlá silnými tuhými štětinami se tam pohybují v houštinách kaktusů a sukulentů. Jihlavská zoo tento druh získala v roce 2014, jako první česká zoologická zahrada, řekl mluvčí zoo Martin Maláč.

Selata se narodila 2. června, dnes byla s rodiči vypuštěná do venkovního výběru. Nejdřív museli pracovníci výběh trochu upravit, aby se malá selata nemohla protáhnout mezerami v oplocení. »Pohlaví mláďat zatím nevíme, hlavně rodičům se snažíme dopřát maximální možný klid. Přeci jen je to poprvé, co se u nás tito vzácní příbuzní prasat rozmnožili,« uvedl ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.

Pekari Wagnerův je nejvzácnější ze čtyř druhů pekariů. Žije v menších rodinných stádech a je převážně býložravý. Ve volné přírodě se živí hlavně kaktusy, kořeny a oddenky rostlin, sbírá také spadané plody stromu inga nebo drobné živočichy. Pekariům Wagnerovým poskytují dužnaté kaktusy také vodu, takže pije méně než příbuzné druhy.

Objev živých pekari Wagnerových v roce 1972 způsobil podle mluvčího malou zoologickou senzaci. »Druh byl totiž známý již předtím, ale pouze z paleontologických nálezů jeho koster a vědci ho tak považovali za dávno vymřelý druh,« vysvětlil.

Do Jihlavy se dostal samec a samice těchto pekariů v roce 2014 z Tierparku Berlín, mláďata tento pár neměl. »Byl to pár, který se nemnožil ani v Berlíně,« řekl Maláč. Mláďata se v Jihlavě narodila až dalšímu páru, který si zoo dovezla z Berlína v roce 2017. Samici je devět let, samec je o rok mladší. Zahrada pro tento druh na přelomu předloňského a loňského roku udělala novou ubikaci.

Dospělý pekari Wagnerův dosahuje hmotnosti okolo třiceti až čtyřiceti kilogramů a může být dlouhý až 110 centimetrů, přičemž jeho výška v kohoutku může dosáhnout až sedmdesát centimetrů. Samice rodí mláďata po zhruba pěti a půl měsících březosti.

Zoo v údolí říčky Jihlávky se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic a plazů. Je dlouhodobě nejvyhledávanějším turistickým cílem na Vysočině. V roce 2019 jejími branami prošlo 346 600 lidí. Za prvních letošních pět měsíců se tam přišlo podívat 107 000 lidí, podobný počet jako v roce 2019, tedy před uzavírkami vyvolanými epidemií. Zoo je příspěvkovou organizací města.

(mac)

FOTO – Facebook/Zoologická zahrada Jihlava/Simona Kubičková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy