Čínský podnikatel se ani v pětapadesáti letech nevzdává svého snu, že bude studovat na prestižní univerzitě. Místní státní přijímací zkoušky na vysoké školy letos hodlá absolvovat už pošestadvacáté. Informoval o tom deník South China Morning Post.
»Právě jsem oslavil 55. narozeniny, ale jsem pořád mladý,« řekl Liang Shi. Dodal, že nemá problémy s učením. Přijímací zkoušky na vysokou školu dělá od roku 1983, kdy z nich vypadl již v předvýběrovém kole. Poté je dělal ještě 24krát, některé roky vynechal buď kvůli pracovním povinnostem, nebo kvůli tehdejším požadavkům, že studenti musí být svobodní a mladší 25 let. Toto kritérium ale bylo v roce 2001 zrušeno.
Jeho nejlepší výsledek byl něco přes 400 bodů ze 750, což mu zaručilo přijetí na vysokou školu, nikoli ale na jeho vysněnou S’čchuanskou univerzitu. Ta patří k nejstarším a nejprestižnějším v Číně.
Někteří tvrdí, že Liang Shi zkouškami dělá reklamu svému podnikání, má firmu na výrobu stavebních materiálů v Čcheng-tu, hlavním městě jihozápadní čínské provincie Sichuan. Podnikatel to ale odmítá a tvrdí, že bude ve zkouškách pokračovat, dokud nebude »zřejmé«, že se mu jeho sen nesplní. Loni nicméně oznámil, že za volitelný předmět při zkouškách už si nebude vybírat přírodní vědy, ale umění a humanitní vědy. Kromě volitelného předmětu studenti zkoušku skládají z čínštiny, matematiky a angličtiny.
Čínské jednotné přijímací zkoušky na vysoké školy, zvané kao-kchao, představují značnou psychickou zátěž pro žáky i rodiče, protože bez dobrých výsledků v nich jsou většinou studenti odsouzeni po celý život ke špatně placené práci. Podvádění při těchto zkouškách se přísně trestá, hrozí za to až sedmileté vězení.
Věčný absolvent těchto zkoušek Liang Shi je pro některé inspirací. Naopak jeden z uživatelů sociálních sítí zažertoval: »Doufám, že letos už se na svou vysněnou školu dostane, abych o něm nemusel zas příští rok číst zprávu v novinách.«
(mac, čtk)