Osmdesátiny legendy. Harrison Ford aneb Han Solo či Indiana Jones

Během své úspěšné kariéry byl americký herec Harrison Ford vesmírným pilotem Han Solem ze ságy Star Wars, archeologem Indiana Jonesem z další úspěšné filmové série, detektivem pátrajícím po lidských replikantech, ale i hrdinou romantické komedie. Na kontě má i dlouhou řadu rolí akčních hrdinů, od bývalého agenta CIA až po chirurga, který pátrá po skutečném vrahovi své manželky. Ford, který se narodil 13. července 1942, přitom v Hollywoodu začínal jako tesař a truhlář, jeho soud změnila zakázka pro George Lucase.

»Když jsem začínal, neuměl jsem hrát. Bral jsem 150 dolarů týdně a víc jsem si nezasluhoval. Nevěděl jsem nic o hraní, natáčení filmů,« vzpomínal na své začátky Ford, který se přitom netají tím, že některé z jeho nejúspěšnějších filmů pro něj osobně zas tak moc neznamenají. »Hloupý – ale kouzelně udělaný film,« popsal třeba původní trilogii Star Wars, ke kterým se po letech vrátil jako otec jednoho z hlavních hrdinů Bena Sola. Smrt synovou rukou ve Star Wars: Síla se probouzí (2015) tehdy diváky šokovala.

A zatímco kritika i diváci dodnes obdivují futuristický Blade Runner (1982) o detektivu Deckardovi likvidujícím lidské replikanty jako perlu žánru sci-fi, Ford o něm hovoří s despektem. »Ten film se mi nelíbil ani tak ani onak, se mnou nebo beze mě. Je pro mě velmi těžké se s ním nějak ztotožnit,« řekl před lety o snímku režiséra Ryidleyho Scotta. Po 35 letech se sice k roli detektiva Ricka Deckarda vrátil, za kamerou ale tehdy stál Denis Villeneuve. Harrison Ford totiž spolupráci se Scottem-režisérem odmítal (jako producent mu ale nevadil).

I díky úspěchu Star Wars a Indiana Jonese získal si Ford mohl už před lety dovolit zasahovat do scénářů. »Když si myslím, že něco není v pořádku, klidně připlatím scenáristovi. Dám mu ještě jednu šanci, pak seženu jiného,« popsal svůj přístup. »Mám takový zvyk, že nejdřív vyškrtám všechny nepodstatné dialogy a začátky a konce scén, které v příběhu nejsou nutné. Pak to začne víc šlapat,« řekl Ford, který tento způsob uplatnil i u dramatu Svědek. Za roli poldy, jenž chrání malého chlapce-jediného svědka vraždy, získal v roce 1986 svou jedinou oscarovou nominaci.

Tesařské zakázky i od Lucase

Syn irského katolíka a ruské židovky, který přišel na svět v Chicagu, se o hereckou kariéru rozhodl už během univerzitních studiích filozofie a anglické literatury, zprvu se ale nemohl prosadit. A situace se příliš nezměnila ani poté co se ve dvaadvaceti letech přestěhoval do Los Angeles. Zpočátku totiž dostával jen malé roličky, a tak aby uživil manželku a dva malé syny, začal pracovat jako tesař-samouk. Postavil například nahrávací studio pro brazilského hudebníka Sérgia Mendese a zakázky měl i z Hollowoodu, mimo jiné od George Lucase.

A právě Lucas ho v roce 1973 obsadil do vedlejší role ve snímku American Graffiti a krátce nato mu nabídl roli vesmírného pašeráka Hana Sola ve Star Wars (1977), která ho katapultovala mezi superstars. Lucas jako producent stál také u Fordovy druhé nejslavnější role, když ho spolu s režisérem Stevenem Spielbergem obsadili do dobrodružství profesora archeologie Indiany Jonese. Muže železných nervů, který pátrá, pronásledován nacisty či sovětskými agenty, po magickém artefaktu, ztvárnil Ford poprvé v roce 1981 ve snímku Dobyvatelé ztracené archy.

Roli, se kterou se původně počítalo pro Toma Sellecka, si Harrison Ford později zopakoval ve filmech Indiana Jones a chrám zkázy (1984), Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989), kde si zahrál se Seanem Connerym. V roce 2008 přišel pod dvou dekádách Indiana Jones a Království křišťálové lebky a příští rok by mělo do kin přijít páté a podle všeho poslední pokračování dobrodružství neortodoxního archeologa. »Indiana Jones, to jsem já. A beze mě zkrátka nebude,« řekl Fort před natáčením filmu, který i s ohledem na jeho věk podle všeho nebude tak akční jako dřív.

Ford a ženy

Fordovým životem prošla řada žen. Poprvé se oženil už v době, kdy přesídli do Los Angeles, v patnáctiletém manželství s Mary Marquardtovou se narodili dva synové. V roce 1983 si pak vzal Melissu Mathisonovou, scenáristku, která se mimo jiné podílela na filmech E. T. Mimozemšťan nebo Kundun. Také s ní má dvě děti (už zemřelého syna a dceru) a i s ní se nakonec rozvedl. Potřetí se oženil s herečkou Calistou Flockhartovou, kterou proslavila role seriálové právničky Ally McBealové, s níž vychoval jejího adoptovaného syna Liama.

Románků ale zažil Harrison Ford, před lety se s jedním z nich svěřila novinářům třeba herečka Carrie Fisherová, představitelka Leiy ze ságy Star Wars. Vztah mezi princeznou a Hanem Solem se tehdy neodehrál jen na filmovém plátně. »V týdnu jsme byli Leia a Han a o víkendu Carrie a Harrison,« řekla Fischerová před šesti lety časopisu People. Ženatému Fordovi bylo v té době 33 let a měl dvě děti, Fisherové bylo 19. Jejich románek trval tři měsíce a skončil s koncem filmování.

(pk, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy