Tým vědců z Nového Zélandu objevil 500 metrů pod rozsáhlým antarktickým šelfovým ledovcem jeskyni vysokou stovky metrů, v domnělém ústí řeky, stovky kilometrů od okraje Rossova šelfového ledovce. A to není vše! Žijí v ní hejna malých krevetovitých živočichů, což znamená objevení zcela nového neznámého ekosystému, který byl donedávna tajemstvím antarktického ledovce, o čemž napsal zpravodajský server The Guardian.
Vědci z univerzit ve Wellingtonu, Aucklandu a Otagu a z dalších odborných institucí měli prozkoumat, jakou roli by ústí mohlo hrát při tání ledovce kvůli klimatickým změnám. Když se však provrtali skrz led až do řeky, jejich kameru zaplavili různonožci – malí tvorové z řádu korýšů, kam patří například humři, krabi a roztoči.
»Chvíli jsme si mysleli, že je s kamerou něco v nepořádku, ale když se zlepšilo zaostření, všimli jsme si hejna členovců o velikosti asi pěti milimetrů,« řekl Craig Stevens z novozélandského Národního institutu pro vodu a atmosféru (Niwa).
»Už jsme prováděli výzkum i v jiných částech ledového šelfu a mysleli jsme si, že už o něm všechno víme, ale tentokrát na nás čekalo velké překvapení,« sdělil Stevens s tím, že výzkum původně zaměřený na klimatické změny nečekaně získal i objevitelský rozměr.
»Skákali jsme radostí, protože to, že nám kolem vybavení plavou všichni ti živočichové, znamená, že tam zjevně existuje důležitý ekosystém,« vysvětlil Stevens.
Vedoucí projektu Huw Horgan z Viktoriiny univerzity ve Wellingtonu byl první, kdo si všiml ústí řeky, když při zkoumání satelitních snímků Rossova šelfového ledovce zahlédl rýhu v ledu.
Podle Horgana vědci o síti skrytých sladkovodních jezer a řek pod antarktickým ledovým příkrovem vědí již delší dobu, ale dosud je nikdo přímo neprozkoumal.
»Možnost pozorovat a odebírat vzorky této řeky byla, jako bychom jako první vstoupili do skrytého světa,« řekl. Vědci nechali v řece pod ledovcem přístroje, aby dál sledovaly chování těchto živočichů, zatímco odborníci budou v laboratoři zkoumat, čím je voda, ve které žijí, zvláštní.
Ale tím nová zjištění vědeckého týmu nekončí. Novozélandský tým rozmístil své vybavení jen několik dní před obrovskou erupcí sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na souostroví Tonga. A přístroje zaznamenaly výraznou změnu tlaku, když si cunami razilo cestu dutinou pod ledovcem.
Pozorování následků erupce Stevensovi připomnělo, jak je planeta propojená. »Byli jsme v zapomenutém koutě světa a v reálném čase jsme pozorovali vlivy událostí, které se od nás zdály být na hony vzdálené. Bylo to pozoruhodné,« dodal.
(mac, čtk)
FOTO – ČTK/theguardian.com/NIWA/Craig Stevens