Nový venkovní park miniatur prověřila sama příroda a odolal

Poslední červnový den patřil v Bystřici nad Pernštejnem slavnostnímu otevření venkovního parku s modely hradů a klášterů z povodí Svratky. Za čtyři roky tam modelář Zdeněk Brachtl postavil z betonu, železa a kamene 16 modelů historických staveb v podobě, jakou měly v době největší slávy. V parku byla zároveň odhalena socha významného majitele panství Viléma II. z Pernštejna, již vytvořil sochař Lukáš Fendrych.

Vilém II. z Pernštejna byl jedním z nejvýznamnějších »českých« magnátů a politiků konce 15. a počátku 16. století. »Byl to i člověk tajemný, protože jeho podobizna vlastně nikde není,« řekl starosta Karel Pačiska (ČSSD) před otevřením parku.

Při vytváření podoby šlechtice Fendrych vycházel ze sarkofágu jeho syna, který je v Pardubicích, a z podobizen dalších příslušníků rodu. »A díky tomu jsem se k nějaké podobě dostal,« řekl. Na dvoumetrové soše, která je z pískovce, pracoval čtyři měsíce v nedaleké Zvoli.

Park miniatur vznikal od roku 2018 v travnatém údolí s potokem připomínajícím tok Svratky, v části města Lužánky. Na ploše 1,4 hektaru jsou památky k vidění v podobě, jakou měly ve 14. a 15. století.

Modely vytvářel Brachtl v měřítku jedna ku padesáti, upravoval je fasádními barvami. Jde o stavby od Jimramova na Žďársku po klášter Porta coeli v jihomoravském Tišnově. Nejmohutnější jsou modely hradů Pernštejn a Zubštejn. Letos ještě modelář dokončoval hrad Skály u Jimramova, z něhož zbyla zřícenina a zaniklý klášter v Doubravníku. Hodiny strávené v parku nesčítal.

»Hodiny nevím. Zhruba tak dva měsíce to trvá s tou přípravou,« řekl Brachtl ke stavbě jednotlivých modelů. Podotkl, že oproti jiným parkům miniatur se v Bystřici vytvářely i velké kopce pod hrady.

Odolnost modelů s pevnými základy prověřily bouřky s kroupami a přívalovým deštěm, které přes Bystřici přešly od středy. »Modelům se nemůže nic stát, to vím stoprocentně, protože to je železobeton a beton, ty se ani nehnou,« ujistil Brachtl. Menší škody, například na mostech hradů, způsobili někteří návštěvníci.

Bystřický park miniatur se zařadil mezi vyhledávané turistické zajímavosti. »Mám takový odhad, že denně je tu minimálně nějaká stovka lidí,« řekl Vladimír Cisár, vedoucí městského muzea, které areál spravuje. Park bude dál přístupný bezplatně.

Tři desítky modelů hradů a zámků Brachtl zároveň vystavuje v muzeu Bystřice nad Pernštejnem, v půdní galerii budou do konce září.

Náklady na modely v parku, úpravy pozemku, kde byly vysazené i staré ovocné odrůdy, vytvoření cest a sekání trávy se podle Cisára ročně pohybovaly okolo 600 000 korun. Socha by podle starosty měla stát do 300 000 korun.

Návštěvníci do parku chodí od té doby, co se začaly stavět modely.

Vidět zde již můžete Klášter Porta Coeliv podobě z  druhé poloviny 15. století, Hrad Čepičkav období své slávy ze začátku 15. století, dále hrady Dolní Loučky, Černvír, Lomnice, Zubštejn, Pernštejn, Dalečín, Osiky, Aueršperk, Pyšolec, Kunštát, Louka a další.

(mac, čtk)

FOTO – Facebook/Městské muzeum Bystřice nad Pernštejnem, Koruna Vysočiny, ČTK/Jaroslav Loskot

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy