Nové národní basketbalové muzeum a novinky z pelhřimovského muzea rekordů a kuriozit

Pelhřimov se bude do budoucna chlubit mimo jiné i nově vznikajícím Národním basketbalovým muzeum. V současnosti zaplňuje pouze vestibul sportovní haly, ale mělo by se rozrůstat, a kromě různých sportovních trofejí by v něm měly být také interaktivní prvky. Sportovní muzeum je připraveno na návštěvu mladých hráčů basketbalu i turistů.

Při příležitosti představení letošní turistické sezony na Vysočině a představení největšího turistického razítka v Česku v Muzeu rekordů a kuriozit to sdělil místostarosta Pelhřimova Zdeněk Jaroš. Pelhřimov se nemůže rovnat třeba nedalekému Jindřichovu Hradci, protože nemá hrad ani zámek. Ale má rekordy, má muzeum bible, a nyní začínající muzeum basketbalu.

V Česku zatím není žádné muzeum, které by tento sport zaštítilo. Pelhřimovská expozice je sice už přístupná od zimy v době provozu haly, ale zatím není moc velká. V letošním roce je prý v plánu muzeum rozšířit do dalších prostor, které jsou již na to připraveny, nicméně tři čtvrtě milionu korun potřebných k rozšíření se podle Jaroše v současné situaci špatně shánějí.

Na expozici už upozorňuje množství míčů, kterými se před ní plní drátěný gabion místo kamení. Míče z celé republiky poslali lidé, kteří mají něco společného s basketbalem. Před halou, která je naproti autobusového nádraží, se dá parkovat, dojít tam lidé mohou také po zelené turistické značce.

V Pelhřimově se turisté mohou podívat také na největší české turistické razítko s raznicí o průměru 40 centimetrů. Pelhřimovským rekordmanům ho včera předal Miloslav Vítek z Klubu českých turistů (KČT) Vizovice, který s nápadem přišel. Podle něj je to takový symbol počínání turistů, každý chce získat nějaký suvenýr. »To razítko, to něco znamená. Mě to tak zaujalo, že jsem si říkal, že tomu razítku musím udělat pomník,« řekl. Dřevěnou část razítka vyrobil truhlář Jaroslav Kudláček, malířka Pavla Zigálová navrhla raznici. Razítko už bylo v Muzeu turistiky v Bechyni. V Pelhřimově ho turisté najdou v expozici Zlaté české ručičky.

V pelhřimovském muzeu rekordů a kuriozit je od letošní turistické sezóny nově i replika válečné lodi Bismarck. Autorem je modelář Marek Šátka z Chomutova, který ji vytvořil z 85 302 vyřazených mincí a měří 252 centimetrů, což potvrdil Miroslav Marek z agentury Dobrý den, která muzeum provozuje.

FOTO – dobryden.cz

Výroba modelu trvala 15 měsíců. Šátka na něj využil mince v hodnotě deset, 20 a 50 haléřů. Spotřeboval k tomu také 14,5 litru lepidla. »Lodi nechybí rádiové věže, děla, záchranné čluny či dvě malá letadla. Model zapsaný v České knize rekordů váží 80 kilogramů a z bytu pana Šátky musel být vystěhován vysokozdvižnou plošinou,« dodal Marek.

FOTO – dobryden.cz

Bismarck byla německá bitevní loď z druhé světové války pojmenovaná po říšském kancléři Otto von Bismarckovi.

Muzeum muselo kvůli novému exponátu přebudovat část své expozice Zlaté české ručičky, která je věnovaná zručnosti lidí. Vedle ní je součástí muzea také Expozice rekordů a kuriozit a Zahrada s obřími exponáty. Je otevřené denně včetně víkendů a pondělí. Muzeum funguje od roku 1994, nachází se v městské věži i nedalekém sídle agentury.

Marcela Špičková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy