Maďarské etnografické muzeum v Budapešti v úterý zahájilo dlouho očekávanou výstavu „Fine Dining: Příběhy o jídle ze starověké Číny“, která návštěvníkům nabízí fascinující cestu skrze starověké kulinářské tradice Číny.
Výstava, která je spolupořádána s Národním muzeem Číny, potrvá do 19. ledna 2025 a představuje více než 100 kusů čínského umění a artefaktů. Nabízí tak hluboký vhled do bohaté a rozmanité čínské kultury jídla, která se vyvíjela po tisíciletí.
Na slavnostním zahájení čínský velvyslanec v Maďarsku Gong Tao zdůraznil, že výstava „není jen živým důkazem kulturní výměny mezi Čínou a Maďarskem, ale také svědectvím o hlubokém přátelství mezi oběma národy.“ Poznamenal širokou popularitu čínské kuchyně v Maďarsku a vyjádřil naději, že výstava ještě více posílí kulturní vazby mezi oběma národy.
Lajos Kemecsi, ředitel Maďarského etnografického muzea, označil událost za „speciální příležitost pro maďarsko-čínské kulturní vztahy.“ Poznamenal, že výstava „nejen ukazuje dlouhou historii čínské stravovací kultury, ale také nabízí vhled do lingvistických, filozofických a duchovních aspektů čínské gastronomie.“
Výstava představuje pečlivě vybranou sbírku starověkých kuchařských nástrojů, jídelních potřeb a propracovaných uměleckých děl, které ilustrují složitost a rozmanitost čínské kultury jídla. Zdůrazňuje koncepty, jako je filozofie „správné směsi pěti chutí“ a přesvědčení, že „medicína a jídlo pocházejí ze stejného zdroje,“ a nabízí návštěvníkům ucelené porozumění tomu, jak gastronomie formovala čínský život a myšlení.
Náměstek ministra kultury a inovací Gabor Csaba, který zastupoval maďarské ministerstvo kultury a inovací, zdůraznil důležitost kulturní výměny mezi Maďarskem a Čínou. Upozornil na klíčovou roli diplomacie při prohlubování porozumění mezi národy a uvedl, že „kulturní spolupráce založená na vzájemném respektu a porozumění je zásadní pro vytvoření základů harmonického rozvoje a sdílené prosperity.“
(Xinhua)