Sto let Josefa Kutíka. Po stopách Bílé vydry

Sto let je dlouhá doba. A jen málokdo se takovému věku vůbec přiblíží, nadto aby se ho dožil. To je i případ Josefa Kutíka, který se narodil přesně před 100 lety v Rasoškách u Náchoda. Zemřel v Praze ve věku 64 let (5. listopadu 1987), ale i tak se do české a československé literatury zapsal nesmazatelným písmem. Především jako autor knih pro mládež.

Kutík absolvoval Obchodní akademii v Hradci Králové. Za války i po ní absolvoval řadu rozličných povolání – pracoval mj. jako dělník, posunovač, topič, tunelář, montér, vrtmistr, telegrafista, průvodčí, výpravčí či horník. Byl také vedoucím knihkupectví a vedoucím reklamní agentury Mladé fronty. S publikací začal v roce 1960 a jako žánr si vybral povídky, básně a bajky, ale cizí mu nebyly ani romány a dobrodružné příběhy pro mládež.

Nejvíce ho proslavila série knih Bílá vydra, která vypráví osudy čtrnáctiletého Toníka Žižky na severu Ameriky mezi Indiány. První ze série sedmi knih s tímto hrdinou napsal v roce 1977, poslední roku 1989. Pro mladší čtenářstvo byla určena i jeho kniha novel o chlapeckém přátelství, láskách i zármitcích Černobílá parta z roku 1986.

(mac)

FOTO – aukro.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy