Do Čínského Nového roku neboli Svátků jara zbývá týden. Přesto lidé po celé Evropě už pocítili slavnostní atmosféru tím, že si pochutnávají na tradiční čínské kuchyni a užívají si různých svátečních aktivit.
Letošní Čínský lunární Nový rok neboli Rok draka připadá na 10. února. Od 29. ledna do 12. února projíždí 50 ikonických červených londýnských autobusů s národním turistickým symbolem »Nihao China«, logem Šťastný Čínský Nový rok a vyobrazením šťastného čínského draka po londýnských pamětihodnostech, jako je Trafalgarské náměstí, Piccadilly Circus a katedrála svatého Pavla, a přináší tak obyvatelům a návštěvníkům po celém světě symbolické požehnání k Svátkům jara.
Národní námořní muzeum v Londýně v sobotu uspořádalo nádherné oslavy lunárního Nového roku, včetně lvích tanců, ochutnávky čaje, vyprávění lunárních novoročních příběhů a hraní mahjongu. Podobná oslava se konala ve čtvrtek večer v Britském muzeu vědy.
Během páteční ochutnávky čínské kuchyně, která se konala v londýnském hotelu Mandarin Oriental Hyde Park, představili čtyři mistři kuchaři z kulinářské asociace v Šen-čenu charakteristiku kantonské kuchyně, vysvětlili způsoby vaření a vyzvali hosty k přípravě a ochutnávce tradiční čínské silvestrovské večeře.
Čínské pokrmy během ochutnávky čínské kuchyně v hotelu Mandarin Oriental Hyde Park v Londýně, 2. února 2024. FOTO – Xinhua/Li Ying
V budapešťské Čínské čtvrti delegace z jihozápadní čínské provincie Čcheng-tu maďarskému publiku představila rozmanitou škálu tradičního čínského umění, včetně pečlivého řemesla malování vnitřku skleněných lahví a kulinářského umění, které se skrývá za sečuánskými plněnými buchtami.
»Žili jsme v Číně čtyři roky a můj syn se narodil v Pekingu, takže máme k této tradici hluboký vztah,« řekl muž ze středomaďarského Kecskemetu. »V této čtvrti jsme poprvé a toužíme, aby kultura, kterou jsme zažili v Číně, zůstala součástí našeho života tady.«
V Sofii, hlavním městě Bulharska, byla v sobotu v Čínském kulturním centru zahájena folklorní akce s názvem „Tančící drak vítá jaro“. Součástí akce byla umělecká vystoupení, tradiční čínské hry a ochutnávka čínské kuchyně.
Wang Min, charge d’affaires čínského velvyslanectví v Bulharsku, uvedl, že Čínský Nový rok je nejstarším a nejdůležitějším tradičním svátkem v čínské kultuře a drak je symbolem prosperity, síly, ušlechtilosti a štěstí.
V rámci oslav Čínského lunárního Nového roku se v sobotu v Madridu konal koncert, na kterém zazněly čínské písně a úryvky z klasických světových oper.
V Národním hudebním sále vystoupil sbor Tanečního a operního divadla ze Šen-čenu s čínskými lidovými písněmi, jako jsou Jasmínový květ a Hymna osmi koní, a také se známými úryvky z oper Les voici! od Georgese Bizeta a Libiamo ne’lieti calici od Giuseppe Verdiho.
»Miluji hudbu, a proto ráda poslouchám zvuky jiných kultur, které se od té naší velmi liší. Jsou to velmi melodické zvuky,« řekla po koncertě agentuře Xinhua jedna z návštěvnic Marta Gonzalezová.
Jose Lorenzo, další účastník ze španělského města Cordoba, uvítal iniciativu na posílení kulturních vazeb mezi Čínou a Španělskem. Vyjádřil uznání za politiku osvobození od vízové povinnosti, kterou čínská vláda pro Španělsko zavedla.
»Pracuji v odvětví cestovního ruchu a osvobození od víz je pro mě velkolepým opatřením, ale doufám, že bude existovat také reciprocita pro čínské turisty, kteří chtějí přijet do Španělska. Znám několik Španělů, kteří v srpnu uvažovali o Číně jako o destinaci pro svou dovolenou. Je to skutečná pobídka,« řekl.
(Xinhua)