Přestupný rok a U ledu. Audiovizuální grant si rozdělily dva projekty

Vůbec poprvé letos udělila agentura DILIA audiovizuální grant určený pro debutující autory v audiovizi. Ti díky němu mohou získat finanční podporu na vývoj scénáře svého prvního celovečerního snímku. Porotu během premiérového ročníku zaujaly hned dva projekty.

O výsledcích rozhodovala tříčlenná porota, v níž zasedali zkušení režiséři a scenáristé Karel Smyczek, Ivan Hubač a Jiří Strach. Grant mohli získat absolventi uměleckých škol do 35. roku věku včetně, a to primárně těch filmových. Nicméně absolvování umělecky zaměřeného studia nebylo podmínkou. Tou byl záměr vypracovat první scénář celovečerního filmu.

A kdo tedy získal zbrusu nový grant?

Porota se letos rozhodla podpořit hned dva projekty. Prvním z nich se stal projekt snímku Přestupný rok Vojtěcha Konečného a Jana Dvořáčka, který zachycuje tragickou událost masové střelby inspirovanou skutečným neštěstím, které se odehrálo v Uherském Brodě v roce 2015. Děj filmu je situován do nenápadného jihomoravského maloměsta, kde je takový akt zla a násilí nemyslitelný, dokud se nestane.

»Tvůrci vyprávějí otřesný příběh teroru na malé poklidné moravské vesničce v několika rovinách a z pohledů různých dobře zvolených postav. Tím se autorům podařilo jeden krátký časový úsek postihnout velmi působivě. Těžké a závažné téma je zpracováno bez zbytečné popisnosti s tím, že nabízí ještě další možnosti dramaturgického dopracování. Filmové vidění je zde na první pohled patrné,« zdůvodnila svůj výběr porota.

»Máme radost za podporu a za vyjádření toho, že má náš projekt smysl a že v něm máme pokračovat,« řekli po vyhlášení grantu autoři projektu. »Teď zrovna nastává ta fáze, kdy začínáme psát první verzi scénáře. Doufáme, že diváky osloví zejména prožitkem. Nejdůležitější pro nás je, aby si divák s postavami ten příběh prožil, aby zažil alespoň z pozice diváka, jaké to je zažít trauma a jak těžké je se s ním vyrovnat,« dodávají.

V 1. ročníku audiovizuálního grantu uspěl také Pavel Sýkora s projektem snímku U ledu. Jeho děj je rovněž inspirován reálnou událostí, která se odehrála v roce 2015 v Plzni a pojednává o zhrzené lásce a následné pomstě, jež proboří ledy na chodbách klidného sportovního gymnázia a změní život mnoha lidem.

U ledu se zabývá sexuálním obtěžováním, křivým svědectvím a falešným obviněním. Důležitým motivem snímku je také šikana mezi středoškoláky, síla školního kolektivu, ztráta dlouholetého přátelství, zlomené rodinné i milostné vztahy a osobní zrada.

»Tento projekt jsme vybrali díky neotřelému pohledu na aktuálně často probíranou otázku sexuálního obtěžování a vliv sociálních sítí na zničení mladého nadějného člověka. K vyprávění příběhu mu slouží velmi invenčně vykreslené charaktery postav. Z více úhlů nahlíží na otázku: Kdo je vlastně predátor a kdo oběť? Už tento předložený text navíc ukazuje schopnost tvůrce vyjadřovat se filmovými prostředky přesvědčivě,« uvedla porota.

»Jsem nadšený, že dal někdo tomuto scénáři šanci a že někoho toto téma zajímá,« říká Sýkora. »Námět vznikl na základě reálné události, které jsem byl přímým svědkem. Právě proto mě to oslovilo a možná i poznamenalo na celý život, takže jsem se rozhodl, že bych toto téma rád jednoho dne zfilmoval a jsem velice rád, že díky podpoře, kterou jsem dostal od DILIA, se mi tento projekt, doufám, podaří zrealizovat,« vysvětlil.

Oba vítězné projekty získaly grant na vývoj filmového debutu ve výši 90 tisíc korun. Druhý ročník audiovizuální grantu bude vyhlášen v roce 2025.

DILIA je umělecká agentura, která se zabývá ochranou autorských práv. Zaměřuje se na oblast divadla, hudby, literatury a médií. V rámci agenturní činnosti zajišťuje uzavírání licenčních smluv na užití děl českých i zahraničních autorů. V rámci kolektivní správy pak zastupuje autory a dědice, pro které vybírá a rozděluje náhradní a licenční autorské odměny. Více informací najdete zde

(mac)

FOTO – Dilia/Barbora Fialová

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy