Čchen Če si ze svého dětství živě pamatuje jednu konkrétní scénu. Během letních a zimních prázdnin si přisunul malou lavičku, sedával před televizi a netrpělivě čekal, až začnou kreslené pohádky.
»To bylo pro mě nejšťastnější období dětství,« řekl 36letý Čchen, který pochází z okrsku An-ťi ve východočínském městě Chu-čou v provincii Če-ťiang.
Nikdy nečekal, že se jednoho dne vrátí do svého rodného města a začne podnikat v oblasti klasických čínských kreslených snímků z produkce šanghajského studia animovaného filmu.
Čchen vlastní kavárnu Mei@Yucun, která byla otevřena v březnu v An-ťi ve vesnici Jü-čchun. Několik 1,7 metru vysokých dekorací s postavičkami z animovaných filmů studia, jako je například »Opičí král: Nebeská vřava« a »Bratři Kalabášové« (sedm malých chlapců s nadpřirozenými schopnostmi) stojí před prodejnou.
Kreslené postavičky zaplňují také kavárnu, kde se prodává více než 100 druhů kulturních a uměleckých výrobků na motivy kreslených seriálů, jako jsou zápisníky a klíčenky.
»Obrázky jsou z klasických kreslených filmů, které toto studio vytvořilo. Je to možná jejich premiéra ve vesnické kavárně,« řekl.
V průběhu let se vesnice Jü-čchun začala rozvíjet ekologicky a stala se oblíbenou turistickou destinací s malebnou venkovskou krajinou. Nádherná scenérie však byla vybojována těžce.
Podle 36letého Ke Ťüna, rodáka z Jü-čchunu, nebyla vesnice vždy tak krásná jako dnes. Na místě, kde dnes stojí moderní budova Mei@Yucun, bývala dříve cementárna.
»Když jsem byl dítě, byly v Jü-čchunu doly a cementárny. Můj otec, věčně pokrytý prachem, pracoval jako dělník ve vápence. A vesnice byla po celý rok zahalena kouřem,« řekl Ke.
K proměně došlo v roce 2003, kdy Če-ťiang zahájil celoprovinční program ekologické obnovy venkova s cílem zlepšit ekologické prostředí vesnic a kvalitu života venkovských obyvatel. Jü-čchun uzavřel doly a cementárny, aby zachránil zhoršující se životní prostředí.
Se zlepšením místního životního prostředí vesnici zaplavil příliv návštěvníků, což přispělo k rozvoji cestovního ruchu.
V roce 2021 byla vesnice Jü-čchun Světovou organizací cestovního ruchu OSN jmenována jednou z »nejlepších turistických vesnic«.
V roce 2022 vesnice Jü-čchun spustila program »globálních partnerů« v naději, že přiláká mladé lidi, aby se podíleli na výstavbě vesnice. Bylo představeno více než 50 projektů, které pokrývají oblasti včetně kulturní tvořivosti a digitální ekonomiky, přičemž jedním z nich je Čchenova kavárna.
Když Čchen pracoval v Šanghaji, vedl společnost zabývající se vytvářením značek, která se zabývala tvorbou prostorů pro klasické čínské kreslené postavičky z filmového studia.
»Protože Jü-čchun navštěvovalo stále více lidí, chtěl jsem si ve vesnici otevřít kavárnu,« řekl Čchen. »Pak mě inspiroval program ‚globálních partnerů‘. Chtěl jsem do vesnice přinést kávu a kreslené postavičky a dodat tak venkovu barvu a vitalitu.«
»Díky lásce k tuzemským animovaným filmům si tu každý snadno vytvoří citový vztah. Vzpomenou si na své nejbezstarostnější časy, kdy si mohli užít animované seriály a nacházeli v nich štěstí,« dodal.
Do programu »globálních partnerů« se zapojilo více než 1100 mladých lidí, kteří přinášejí neotřelé formy podnikání, jako jsou například poznávací zájezdy a využívání bezemisních technologických postupů.
V roce 2022 dosáhl souhrnný příjem obce Jü-čchun 13 milionů jüanů (asi 1,8 milionu amerických dolarů). Očekává se, že letos dosáhne 15 milionů jüanů.
Kromě každodenního provozu pořádá Čchenova kavárna také řadu aktivit souvisejících s místní animací, jako je výroba hliněných figurek a popularizace znalostí o animovaném filmu.
Čchen plánuje přilákat další animátorské skupiny, aby se usadily v Jü-čchun, a chce aplikovat tuto vizuální složku i na balení zemědělských a doprovodných produktů z této vesnice, aby tak rozšířil jejich odbyt. Plánuje také oživit fasády budov kreslenými postavičkami, aby se vesnice stala krásnější a kreativnější.
Che Miao, úředník města An-ťi, uvedl, že v Jü-čchunu vzniká velká komunita mladých lidí, která vítá příchod dalších mladých lidí.
Aby Jü-čchun vyhověl rozmanitým potřebám mladých lidí, vylepšuje svou infrastrukturu, včetně výstavby společné jídelny a dvou knihoven, a zajišťuje jim tak nejen možnost cestovat a bydlet, ale také začít podnikat a pracovat.
Čang Chuej, manažer společnosti Mei@Yucun, řekl, že Jü-čchun je místem, kde mohou mladí lidé nově definovat sami sebe. Mají pozitivní přístup, lásku k životu a touhu budovat lepší život.
Čang věří, že na venkově bude lépe. »Krásný venkov by si měl nejen zachovat svou přirozenou krajinu, ale měl by mít i možnost se moderně rozvíjet.«
(Xinhua)