Festival Pestrovečer opět zve do jihomoravských Mikulčic, letos výjimečně na tři dny od 28. do 30. dubna. Tento multižánrový festival už téměř 20 let přináší na jižní Moravu program kombinující hudbu, divadelní vystoupení, výstavy mladých umělců i debaty k aktuálním tématům s inspirativními osobnostmi. Organizátoři festival obnovují po pauze dané covidem a tornádem a jejich cílem je vytvořit místo a čas na dobrou zábavu a podpořit komunitu spolků a aktivních lidí z regionu.
»Témata přednášek, výstav, divadla i workshopů mají za cíl potěšit a propojit místní komunitu a motivovat lidi k aktivnímu zájmu a péči o své okolí. Myslím, že společný restart komunity, který po všech problémech nabídne i kus zábavy a radosti tady na Podluží potřebujeme jako sůl,« říká předseda Hnutí Brontosaurus Podluží Dalimil Toman.
Pořadatelé Pestrovečera, dobrovolníci z řad členů a sympatizantů Hnutí Brontosaurus, letos v programu nabízejí pestrou škálu koncertů, např. Jirku Čevelu, frontmana kapely Circus Problem, Martina Kyšperského, frontmana kapely Květy či kapely Fredy a Krasty (streetfunk a rap z Ostravy) a 12Piet, (slovácká smršť na pomezí folkloru, elektroniky a rapu). Festival v neděli zakončí netradiční skladby v podání Neoveské cimbálové muziky.
Divadlo Víti Marčíka na festival přijede s hrou Labyrint světa, neděle pak nabízí rodinám s malými dětmi divadelní pohádku Mikro-teatro. V sobotu přijedou s návštěvníky debatovat odborníci na téma »Slovácko: krajina v tísni«. Pozvání přijali, předsedkyně Výboru pro životní prostředí poslanecké sněmovny Jana Krutáková, soukromý zemědělec Petr Marada a vedoucí Ústavu plánování krajiny Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity Alena Salašová.
Součástí bohatého programu jsou dále workshopy, výstavy regionálních umělců, promítání dokumentu Krajina v tísni, přednáška o kutilství, prezentace místních spolků, bleší trh či swap. Chybět nebude ani pestré občerstvení – čajovna, kafárna, guláš a mnohé další.
Novinkou je sobotní dopolední dobrovolnická péče o výsadby a nedělní exkurze do Mikulčického luhu. Výtěžek z festivalu je vždy použit na dobročinné aktivity v regionu, konkrétně na péči o zeleň obnovovanou po tornádu.
Hnutí Brontosaurus vzniklo roku 1974 s cílem vzbuzovat zájem o životní prostředí a zábavnou formou v tomto duchu rozvíjet své členy i přidružené dobrovolníky. V současnosti provozuje přes 40 tzv. základních článků, klubů i dětských oddílů, které se věnují péči o přírodu, organizaci zážitkových pobytů či výchově mládeže. Vedle ČR hnutí pomáhá také v Rumunsku, Srbsku a Malém Tibetu.
(zmk)