Tento týden se v Muzeu B. Hrozného v Lysé nad Labem konala vernisáž výstavy malířů regionu ke Dni Země. Svá díla vystavovalo na dvanáct výtvarníků, byla představena část sbírky ulic ulit měkýšů a z neživé přírody pak achátů, jež se z Českého ráje dostaly až sem k Labi. Labská krajina se svými mokřady, zátočinami, stromovím a rostlinami však dominovala.
Výstavu zahájila výtvarnice Ivana Misáková mimo jiné i svou vzpomínkou na místa, jež bohužel civilizační snahy už narušily. Mnohá zákoutí, mokřady, ramena, kde rostla nenahraditelná flora, hnízdili ptáci a žil drobný hmyz, již zmizela. Objevila se však v obrazech zdejších malířů, aby se stala svědectvím toho, jak vypadala v minulých letech či vypadá v současnosti, pro příští generace.
Šlo vlastně také o jakousi konfrontaci se změnami, k nimž došlo v posledních sto letech. Proto jako doplněk zde byly vystaveny kopie několika obrazů Václava Radimského, který nám zachytil tvářnost zdejší krajiny v minulosti. To vše v konfrontaci s dneškem a s obrazy, které vytvořili současní polabští umělci.
Vernisáže se účastnilo na čtyřicet milovníků přírody a výtvarného umění. Program svým odborným výkladem doplnil i zoolog Šandera z poděbradského muzea, jenž Muzeum B. Hrozného spravuje, a doc. RNDr. Václav Ziegler, bývalý ředitel Středočeského památkového střediska a ochrany přírody a bývalý vedoucí katedry přírodních věd na Pedagogické fakultě. Hovořilo se také o změně klimatu a o očekávaných změnách, které způsobuje nejen příroda sama, ale zvláště pak činnosti člověka, jež často nejsou pozitivní.
Výstava bude ukončena 11. května.
(kz)