Kaňon Labe je nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě. Z geomorfologického hlediska patří území kaňonu k Děčínské vrchovině. Jde o členitou vrchovinu složenou ze třech částí, a to ze Sněžnické hornatiny (nejvyšší bod Vysoký Sněžník, 723 m n. m.), Růžovské vrchoviny (Růžovský vrch 619 m n. m.) a Jetřichovických stěn. Přes velké rozdíly v nadmořských výškách nejde o pohoří, ale o erozivní krajinu v kvádrových pískovcích svrchní křídy s podložním krystalinikem. Skalní stěny dosahují výšky až 70 metrů a ostatní skalní útvary jako římsy, věže či převisy jsou tu velmi hojné. Také se zde nacházejí i pseudokrasové jeskyně. Z nejznámějších to jsou např. Pytlácká sluj, Loupežnická jeskyně a Medvědí sluj.
Právem byl tento unikát Evropy vyhlášen národnéí přírodní památkou. Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se rozkládá mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek. Kaňon Labe patří k nejcennějším částem CHKO Labské pískovce. Řeka Labe vytvořila svou erozní činností v křídových sedimentech až 300 m hluboký kaňon − nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě − a v jeho spodní části odkryla staré krystalinické podloží.
Kaňon Labe představuje stanoviště pro řadu ohrožených, chráněných a vzácných druhů. Na štěrkopískových náplavech řeky se dosud vyskytuje drobnokvět pobřežní (poslední naleziště v ČR, kriticky ohrožený druh), na labské břehy se po mnoha desetiletích vrátil bobr evropský (kriticky ohrožený druh). V kaňonu hnízdí mj. sokol stěhovavý, orlovec říční, výr velký, moudivláček lužní a pisík obecný. Zejména na pravém břehu Labe se zachovaly rozsáhlé porosty přirozených lesů, od lužního lesa na březích přes bučiny na svazích kaňonu po reliktní bory na hranách pískovcových stěn.
Unikátní krajinářská hodnota území je patrná zejména z vyhlídek nad kaňonem (Belvedér u Labské Stráně, Růžový hřeben). Kaňonem prochází mezinárodní železnice a silnice. V současné době je přírodovědná a krajinářská hodnota kaňonu ohrožena plánovanou výstavbou vodního stupně v Prostředním Žlebu.
Pohledy na ta nejhezčí místa kaňonu vám umožní červená turistická značka spolu se souběžnou trasou NS Kaňon Labe. Upoutá vás množství skalních útvarů, z nichž většina má své jméno. Je mezi nimi Labská panna, Panic či třeba Terč, Želva, Mnich a mnohé další. Z jednoho břehu kaňonu na druhý se můžete dostat přívozem z Hřenska, který vás pohodlně a rychle přepraví do německé Schöny. Vydáte-li se po zelené či žluté turistické značce, také na opačném břehu řeky Labe na vás čeká řada krásných výhledů. Popisovat podrobně zdejší přírodu a vyhlídky by zabralo mnoho místa. Stojí však za to, tento evropský unikát osobně navštívit a osobně se přesvědčit!
Václav Ziegler