Společnost Koulier z Chrudimska vytvořila nový český rekord v počtu foukaných skleněných labutí. Vzniklo 2022 ozdob na vánoční stromek ve 167 variantách. Rekord byl zapsaný v neděli, řekla obchodní ředitelka Kateřina Šrámková.
»Výroba labutí začala po Velikonocích. Labutě jsou jedna z nejnáročnějších věcí, které čeští foukači umí. U nás je dělá Petra Novotná, mezi lidmi z branže se má za to, že její labutě jsou nejkrásnější v zemi,« řekla Šrámková.
Rekordem chce firma upozornit na náročnost a specifičnost řemesla. Varianty skleněných labutí vznikaly po 12 kusech a k tomu je dalších devět speciálních párů, například svatebních labutí. Rekord je zapsaný v České databance rekordů.
»Labutě mají tradici velmi dlouhou, v první čtvrtině minulého století byly populární, byť v trochu jiném provedení. Mohli jsme se inspirovat historickými materiály v muzeu vánočních ozdob v Jablonci. A potom se určitě dělaly labutě v 60. letech, v době boomu dekorativního umění nejen Čechách,« řekla Šrámková.
Prezidenta Agentury Dobrý den Pelhřimov Miroslav Marka oslovilo, že co labuť, to originál, a také náročnost výroby. »Budeme-li počítat 30 minut na kompletní zhotovení jedné labutě, je zde řeč o víc než tisícovce hodin práce,« spočítal Marek.
Ozdoby z českého rekordu si lidé mohou koupit na Festivalu labutí, který se na Oflendě koná od 1. do 9. července. Jedna labuť z limitované edice bude stát 200 až 250 korun, pár labutí pak 700 korun.
Firma Koulier obnovila výrobu foukaných a ručně zdobených vánočních ozdob loni v září. Zaměstnala na Oflendě, místní části Mrákotína na Chrudimsku, pracovníky bývalé výrobny v Horním Bradle. Podle obchodní ředitelky by nemělo řemeslo zaniknout.
Během festivalu se návštěvníci podívají do výroby, vyzkouší si práci malířů ozdob. Uvidí i výrobu labutí. Základem labutě je dobře vyfouknutá koule, tělo se dělá poté ve formě a potom skláři natahují krk. Následuje zdobení.
(mac, čtk)
FOTO – superevent.cz, ČTK/Josef Vostárek