Hřebenatky to mají asi spočítané, vědci odhalili jejich slabinu

Nová technika lovu hřebenatek byla pravděpodobně objevena náhodou vědci, kteří cílili výzkum na mořské korýše. Vědci tvrdí, že tento nový způsob lovu bude ve velkém, ale udržitelnější a šetrnější. Hřebenatky neodolatelně přitahuje modré světlo.

Oceánolog Rob Enever a jeho tým ze společnosti Fishtek Marine, která se zabývá poradenstvím pro rybáře, navrhli malé podvodní světlomety, které měly snížit nutnost používat ryby jako návnadu do pastí na kraby a humry. Světla však nečekaně přilákala hřebenatky.

»Je to jako diskotéka pro hřebenatky – osvětlíte vrše a ony přijdou. Je s podivem, že to ještě nikdo neobjevil,« uvedl Enever. Tyto slanovodní škeble jsou podle statistik britské vlády komerčně nejcennějším úlovkem v Anglii a čtvrtým nejhodnotnějším druhem vyloveným ve Spojeném království. Většinou se loví pomocí sítí, které jsou taženy po mořském dně, a poškozují ho tak. Hřebenatky svatojakubské, z jejichž svalu kuchaři připravují mušle svatého Jakuba, je možné lovit také ručně. Je to však pracnější, časově náročnější a dražší.

Enever, který se specializuje na snižování dopadů rybolovu na mořské prostředí pomocí technologií, v roce 2019 vyzkoušel lov krabů a humrů pomocí světel. Rybář Jon Ashworth z Newlynu u cornwallského pobřeží, který s ním spolupracoval, v osvícených pastích nenašel více korýšů, objevil v nich ale obrovské množství hřebenatek. Mořský biolog poté cíleně zopakoval své pokusy. V celkem 985 vrších se světlomety ulovil 518 hřebenatek, v 901 kontrolních pastích bez světel objevil pouze dva mlže. Jeho výzkum tento týden zveřejnil odborný časopis Journal of Fisheries Research.

»Je to jedna z nejzajímavějších věcí, s jakou jsem se za celou svou kariéru setkal. Je to opravdové překvapení,« řekl spoluautor studie Bryce Stewart, který hřebenatky studuje již 20 let. Vysvětlil, že oči těchto měkkýšů, kterých mohou mít až 200, mají místo čoček zrcadla v zadní části očí, pomocí kterých zaostřují světlo a také dvě sítnice. Jedna snímá tmavší věci a druhá snímá světlejší věci, takže mohou tento kontrast použít ke snímání pohybu. Je podle něj možné, že osvětlené oblasti upřednostňují, protože v nich snáz hledají útočiště před predátory, nebo proto, že je snazší tam najít plankton, kterým se živí.

Enever a jeho tým ze společnosti Fishtek Marine, pokračují ve vývoji této technologie lovu. Jednak zkoušejí a upravují design různých pastí, například rampou pro snadnější vstup hřebenatek a různých typů led světel, a dále opakují experimenty na dalších čtyřech lokalitách ve Spojeném království, od Lyme Bay po Orknejské ostrovy, v různých podmínkách, hloubkách a pro různé druhy hřebenatek.

Každá malá lampička je prozatím napájena dvěma dobíjecími AA bateriemi a očekává se, že vydrží 5 až 10 let. Pokud se vědcům podaří navrhnout světelný systém vyvinutý speciálně pro lov hřebenatek, mohlo by to podle Stewarta otevřít možnosti, jak tento lov provádět ve velkém měřítku a udržitelněji.

(mac)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy