Snímek amerického režiséra Stevena Spielberga E. T. Mimozemšťan je jedním z nejúspěšnějších rodinných filmů všech dob. Příběh »ufouna« se šišatou hlavou, smutnýma očima a svítícím prstem, kterého jeho kolegové zapomenou na modré planetě, plnil v 80. letech světová kina k prasknutí. Americkému režisérovi Stevenu Spielbergovi tento trhák, který měl premiéru 11. června 1982, okamžitě zajistil výsostné postavení mezi hollywoodskými režiséry.
V sentimentální pohádce o potřebě dorozumění a touze po domově Spielberg asi nejzřetelněji poodhalil některá dětská traumata. Odstup vůči dospělým naznačuje už způsob jejich snímání; většině z nich totiž není dlouho vidět do obličeje. Pro vrásčitou bytůstku z kosmu a její pozemské kamarády totiž představují technokratické nepřátele. »E. T. je pro mne takovou love story o vztahu mezi desetiletým klukem a devět set let starým mimozemšťanem,« řekl režisér o snímku, který považuje za svůj nejosobnější film a splněný sen z dětství.
Projekt byl relativně levný. Stál pouze něco přes deset milionů dolarů, přičemž zhruba desetinu rozpočtu pohltily modely E. T. (extra terrestrial – mimozemšťan), jehož vizáž navrhl výtvarník Carlo Rambaldi. Svým tvůrcům se však »dítko« odvděčilo zisky přes 700 milionů dolarů. V roce 1982 film získal čtyři Oscary – za hudbu, zvuk, zvukové efekty a zvláštní efekty. Po úpravě tržeb o inflaci stále patří do desítky nejvýdělečnějších filmů historie. V anketě Amerického filmového institutu z roku 1998 obsadil mezi stovkou nejlepších amerických filmů 25. místo.
Hlavní roli desetiletého Elliota ztvárnil tehdy jedenáctiletý Henry Thomas, který se později objevil například jako rytíř Danceny ve Valmontovi režiséra Miloše Formana či ve hvězdně obsazeném snímku Legenda o vášni. Role jeho sestry Gertie proslavila tehdy sedmiletou Drew Barrymoreovou, která však náhlý úspěch příliš neunesla. Po letech drogových anabází a milostných skandálů je ale nyní opět vyhledávanou herečkou.
Spielberg je nejen proslulým filmovým mágem, ale také zdatným obchodníkem. Po celá léta tvrdošíjně odmítal natočit pokračování tohoto filmu, k 20. narozeninám dal ale »Ítýmu« dárek – obnovenou premiéru. Rozčilovaly ho prý některé technické nedostatky a také věděl, že nová pokolení dětí nikdy film neviděla na plátně, včetně jeho nejmladšího syna.
(koz, čtk)