Čína se pyšní neuvěřitelnou biologickou rozmanitostí. CGTN nedávno dokončila dokument 8K »Ráj divoké přírody: Čína«. Film natočený v několika rezervacích pro volně žijící živočichy od severočínských hor Changbai až po Xishuangbannu na jihozápadě představuje pozoruhodnou biologickou rozmanitost země pomocí záběrů vzácných druhů, jako jsou morčák šupinatý, languři, slon asijský, páv zelený a jeřáb mandžuský.
Dokument vás zve k letu přes zasněžené hory Changbai, k procházce hustými tropickými deštnými pralesy, k migraci se stádem slonů asijských a k tanci s jeřáby mandžuskými.
Řeky, které procházejí horami Changbai, jsou území morčáků šupinatých migrujících na sever z teplejších oblastí. Hnízdí na stromech, kde snáší vajíčka. Predátoři nejsou jejich jediná starost. Musí také soutěžit v rámci svého vlastního druhu. V boji mezi samicemi morčáků jsou kuřata cenou pro vítěze, který si nárokuje všechna vylíhnutá mláďata jako kompenzaci za ztráty.
Pohoří Qinling, které zasahuje do pěti různých klimatických zón, se pyšní škálou nejrůznějších druhů ve střední Číně. Skupina opic je ponořena do radosti, protože nový život přináší naději. Languři mají speciální strategii péče o své potomky ve skupině. Rodiny takinů zlatých se stěhují společně s mláďaty uprostřed, o která pečují jejich matky a tety.
V deštném pralese Xishuangbanna vládnou sloni asijští. Stádo vede nejstarší samice. Vůdčí samice se stará o rodinu a hledá ty nejlepší trasy lesem. V takové matriarchální společnosti opouštějí samci stádo po dosažení dospělosti. Ačkoli se zdráhají odejít, vědí, že je čas vyrazit na vlastní pěst.
V Národní přírodní rezervaci hor Ailao žijí pávi zelení, jejichž velikost omezuje jejich dolet. V případě potřeby mohou tito osamělí ptáci bojovat ostrými pařáty.
Hejno jeřábů mandžuských, známých svou věrností, žije v mokřadech na jihu Žlutého moře v Číně. Jako monogamní druh, sdílí samice a její partner rodičovské povinnosti. Ale dobré časy netrvají věčně. Poté, co její manžel padne za oběť jezevci, musí samice jeřába vychovávat kuřata sama. Mezitím se jeleni milu věnují boji. Po divokém turnaji korunuje matka příroda nejsilnějšího krále jelenů.
Jihozápadní čínské hory Wuliang jsou domovem západního gibona černého. Černý samec a mírně světlejší samice vyjadřují své pocity písněmi. Giboni jsou přirození sboristé. Každá skupina má svou vlastní melodii k posílení rodinného pouta.
Tyto a další úžasné příběhy jsou vyprávěny v dokumentu »Ráj divoké přírody: Čína«. Filmový štáb při natáčení tohoto dokumentu zažil všechna roční období ve více než deseti provinciích. Téměř měsíc byl uvězněn v deštivých lesích, v srpnu byl zasažen silným sněhem v Šangri-Le, honila ho rozzuřená divoká zvířata, byl omráčen souboji jelenů na život a smrt a dotčen neochvějnou loajalitou jeřábů. Ale tohle je špička ledovce různých tvorů, kteří žijí na tomto území.
Tento dokument byl natočen s velkou vášní a úctou k přírodě. Prostřednictvím kamery si lze představit nedotčené ekologické prostředí a okusit nádhernou čínskou biodiverzitu.
(pr)