Čínští vědci vyvinuli obličejovou masku schopnou detekovat covid-19 nebo chřipku ve vzduchu a upozornit uživatele, že byli vystaveni virům po desetiminutovém rozhovoru s nakaženou osobou. Senzory připojené k masce dokážou reagovat již na 0,3 mikrolitru virů ve vzduchu, během 10 minut detekují viry covid-19 a chřipky H5N1 a H1N1 ve vzduchu a vyšlou upozornění do zařízení.
Studie pod vedením šesti vědců spolupracujících s Univerzitou Tchung-ťi v Šanghaji byla v pondělí zveřejněna ve vědeckém časopise Matter.
Nové zařízení, které je namontováno vně masky s dobíjecí lithiovou baterií, bylo testováno nastříkáním patogenů na něj ve vnitřním prostředí, což simulovalo pravděpodobný scénář, kdy někdo mluví nebo kašle.
Senzory reagovaly na tekutinu o množství asi 70 až 560krát menším než množství vyprodukované při kýchnutí a vyslaly výstrahu do bezdrátového zařízení, jako je telefon.
Vědci uvedli, že maska fungovala nejlépe v uzavřených prostorách se špatnou ventilací, jako jsou výtahy nebo uzavřené místnosti, kde je vysoké riziko infekce. Testovali to v uzavřené komoře rozprašováním kapalin a aerosolů obsahujících stopová množství virů.
Dlouhé trvání pandemie podnítilo rozšířené nošení roušek. Uvolnění opatření souvisejících s covid-19 v mnoha zemích však vedlo k poklesu používání masek.
Průzkum Axios-Ipsos na začátku září zjistil, že 37 procent Američanů nosí masku mimo svůj domov, což je méně než 89 procent před dvěma lety.
Používání masek je však stále rozšířené v zemích, včetně Číny, která se drží přísné politiky dynamického nulového počtu případů covid-19. Mnoho lidí po celém světě také nadále nosí masky, aby se chránili před virem bez ohledu na vládní pravidla.
(pr)