Čínská kosmická loď Šen-čou 15 se třemi čajkonauty na palubě se připojila k vesmírné stanici. Loď s posádkou, která odstartovala v úterý večer, provedla rychlé automatické setkání a ve středu v 5.42 pekingského času se podle Čínské agentury pro pilotované lety připojila k přednímu portu hlavního modulu Tianhe Čínské vesmírné stanice (CSS). Celý proces dokování trval přibližně 6,5 hodiny.
Astronauti z vesmírné stanice Šen-čou 14 přivítali posádku Shenzhou-15 při jejím příletu. Oba týmy budou spolupracovat přibližně týden, než se posádka Šen-čou 14 vydá zpět na Zemi. Třemi členy posádky Šen-čou 15 jsou Fei Junlong, Deng Qingming a Zhang Lu. Na vesmírné stanici zůstanou šest měsíců.
Mise Šen-čou 15 je posledním krokem pro fázi výstavby stanice a znamená první předání posádky v nově dokončené třímodulové vesmírné stanici. Příletem lodi Šen-čou 15 se CSS rozšířila na svou největší konfiguraci tří modulů a tří kosmických lodí o celkové hmotnosti téměř 100 tun.
Čína v průběhu let vyvíjela technologii rychlého dokování, aby posunula svůj kosmický výzkum kupředu. Rychlé automatické setkání a dokování se týká spojení dvou kosmických lodí na oběžné dráze, což je jedna ze tří klíčových technologií pilotovaných misí ve vesmíru – dalšími dvěma jsou mimostaniční činnost a vysílání čajkonautů do otevřeného vesmíru.
Čína zkrátila dobu dokování ze 44 hodin, kdy se poprvé v roce 2011 spojila Šen-čou 8 s Tiangong 1, na zhruba pouhé dvě hodiny, když se začátkem letošního listopadu spojila Tchien-čou 5 s vesmírnou stanicí. »Snížili jsme počet změn oběžné dráhy a také jsme zkrátili časový interval každé změny oběžné dráhy, abychom dosáhli cíle rychlého dokování,« uvedl Yao Jian, hlavní konstruktér dokovacího systému pro pilotované kosmické lodě v 8. akademii Čínské korporace pro leteckou a kosmickou vědu a techniku.
Milníky čínské technologie rychlého dokování
3. listopadu 2011 – Po 44 hodinách čínské lodě Tiangong 1 a Šen-čou 8 úspěšně uskutečnily první setkání a dokování. Čína se tak stala třetí zemí na světě, která samostatně zvládla technologii automatického setkání a dokování ve vesmíru.
18. června 2012 – Čína poprvé použila technologii dokování v pilotované misi, když se Šen-čou 9 úspěšně spojila s Tiangong 1.
30. května 2021 – Nákladní kosmická loď Tchien-čou 2 se připojila k zadnímu portu hlavního modulu Tchien-che, jednoho z klíčových modulů čínské vesmírné stanice. Celý proces trval přibližně 8 hodin.
17. června 2021 – Pilotovaná kosmická loď Šen-čou 12 se připojila k základnímu modulu Tianhe a celý proces trval pouze 6,5 hodiny.
12. listopadu 2022 – Sonda Tchien-čou 5 se úspěšně připojila k zadnímu portu jádrového modulu vesmírné stanice Tchien-che v rekordním čase dvou hodin.
(pr)