Čína pořídila první trojrozměrné radarové mapování Měsíce na zemském principu pomocí radarového systému vybaveného zařízením pro aktivní pozorování hlubokého vesmíru s vysokým rozlišením, které se nachází v jihozápadní části země v obci Čchung-čching.
Radarový systém s kódovým označením »China Fuyan«, což znamená »fasetové oko«, nedávno dokončil první fázi instalace, uvedení do provozu a zahájení pozorování.
Trojrozměrné radarové mapování Měsíce v okolí kráteru Kravis pořízené radarem China Fuyan.
Na rozdíl od čínského 500metrového sférického radioteleskopu (FAST), který je určen ke sběru pozorování rádiových signálů z vesmíru, bude Fuyan natáčet rádiové signály na nebeská tělesa, aby mohl pozorovat planetky a terestrické planety ve sluneční soustavě.
Čtyři radary postavené pro první fázi projektu China Fuyan v jihozápadní čínské obci Čchung-čching.
Projekt, který vede Pekingský technologický institut (BIT) v inovačním centru v Čchung-čchingu, bude mít tři fáze výstavby. První fáze má ověřit proveditelnost radarového systému a zmapovat obraz Měsíce s vysokým rozlišením.
Po dokončení třetí fáze se očekává, že projekt bude provádět pozorování asteroidů ve vysokém rozlišení ve vzdálenosti do 150 milionů kilometrů od Země, čímž se na 50 let stane vedoucí zemí v oblasti radaru pro sledování hlubokého vesmíru.
(pr)
FOTO – CGTN
Čína jede….