Čínští vědci dosáhli průlomu v léčbě rakoviny prostřednictvím imunoterapie, když identifikovali konkrétní hormonální receptor jako potenciální cíl, uvedla Čínská univerzita vědy a technologie (USTC). Podle článku zveřejněného v časopise Science působí receptor MC5R společně s hormonem α-MSH, který produkuje hypofýza, a podporuje růst nádorů.
K tomuto zjištění dospěl tým vědců z univerzity, který zkoumal roli osy hypotalamus-hypofýza v nádorové imunitě. Zkoumali hladiny různých hormonů u myší s nádory a zjistili, že mají výrazně zvýšenou hladinu α-MSH.
Podle článku může zvýšená hladina tohoto hormonu vést k růstu nádorů v lidském těle tím, že prostřednictvím svého receptoru MC5R podporuje hromadění myeloidních buněk a potlačuje imunitu.
Výzkumníci identifikovali MC5R jako možný cíl pro imunoterapii, který by mohl poskytnout prostředek k přerušení působení tohoto hormonu.
Podle univerzity předchozí studie zjistily, že pacienti trpící dlouhodobou depresí a stresem vykazují rychlejší rozvoj nádorů a oslabenou reakci na imunoterapii rakoviny, což naznačuje, že nervový systém a jím zprostředkované stresové reakce hrají důležitou roli v růstu nádorů a regulaci imunity.
(pr)